Petrol
104.53
1.71%
Euro
17.5413
0.42%
Dolar
17.2361
1.55%
Altın
990.4
0.66%
Borsa
2392
0.00%
Bitcoin
347.146
4.82%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Eskişehir'de eylemcileri döven sopalı adamların görüntüsü ortaya çıktı

  Eskişehir'de eylemcileri döven sopalı adamların görüntüsü ortaya çıktı

  Ali İsmail'in ölümüne ilişkin bilirkişi raporuna göre Ali'yi sivil polis olduğu sanılan kişiler dövmüş.
  • 12.07.2013 - 10:30

  Eskişehir de eylemcileri döven sopalı adamların görüntüsü ortaya çıktı #1

  Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine dair, 'polis olduğu sanılan gaz maskeli, eli coplu ve sopalı kişilerin' görüntü kaydı ortaya çıktı.

  Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre 40 ayrı güvenlik kamerası kaydını inceleyen bilirkişilerin savcılığa sundukları raporda, "sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beyzbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun kameralara yansıdığı, bir eylemciye sopalarla vurdukları, sokakta topluca eylemci kovaladıkları" yer aldı.

  Kameralarda ayrıca Ali İsmail Korkmaz'ın bir arkadaşıyla birlikte görüldüğü, dövüldüğü anın kayıtlara yansımadığı belirtildi. Bilirkişinin en kritik tespiti, "Dayak görüntüleri başladıktan sonra 18-20 dakikalık bir kaydın bulunamadığı" şeklinde oldu.

  Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü anlar

  DOSYALAR ZARAR GÖRMÜŞ

  Savcılık bu bilgi üzerine kayıp görüntülerin bulunduğu üç ayrı sabit diski de başka bir bilirkişiye gönderdi. Kayıp 18-20 dakikanın olduğu Beşik Otel'e ait kamera görüntülerinin kaydedildiği SEAGATE Marka sabit disk üzerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın yaptığı incelemede şöyle denildi:
  "Görüntü dosyaları Beşik Otel'den sağlanan video görüntülerini açmaya yarayan DVRCMS isimli programla açılmaya çalışılmış ancak açılamamıştır. Sebebi diskteki dosyaların zarar görmüş olmasından dolayıdır. Disk üzerindeki elektronik kartı şaseye bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmektedir. Bu da elektronik kartın herhangi bir sebeple sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir."

  KAYIP 18-20 DAKİKA VAR, OLANLAR GÖRÜNTÜLERDE DE YÜZLER SEÇİLEMİYOR

  Raporda, sekiz ayrı işyerinin kamera kaydında, "sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beyzbol sopası ve basketbol sopasına benzer sopa bulunan grubun kameralara yansıdığı" ifade edildi. Fakat kamera kaydında bir bölümün "00.00'da başladığı 00.16.42'de bittiği, sonraki kaydın 00.17.55'te başladığı, arada 18-20 dakikalık bir görüntünün bulunamadığı" vurgulandı.

  Raporda, yüzü gaz maskeli, eli sopalı ve coplu kişilerin saat 02.00 sularına kadar sekiz ayrı işletmenin kamerasında, gezinirken veya eylemci kovalarken görüldükleri belirtildi. Raporun sonuç bölümünde ise "Ali İsmail Korkmaz'ı vuranların kamera görüntüsünün çözünürlüğünün düşük olması, karanlık ve uzaklık dolayısıyla darp olayını yapanların yüzlerinin tam teşhisi mümkün olmamıştır" denildi.

  EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

  Emniyet Genel Müdürlüğü, Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak 'CD'nin kırılması veya içeriğine müdahale" iddialarına yanıt verdi.

  Açıklamada, "Basında yer aldığı şekilde CD'nin kırılması veya içeriğine müdahale söz konusu değildir. İddia edilen eksik görüntünün olay yerindeki otel sahibinin tedbir amaçlı elektrik şalterini kapatmasından kaynaklandığı ifade edilmiştir. Adli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturma da devam etmektedir. Soruşturma ile ilgili kriminal ve bilirkişi süreci teşkilatımız dışında yürütülmektedir" denildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir