Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
360.894
-0.83%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Alkol satışında yeni düzenlemeye gidildi

  Alkol satışında yeni düzenlemeye gidildi

  Muhalefetin sert eleştirilerine neden olan alkol yasakları TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe girdi.
  • 24.05.2013 - 10:14

  Alkol satışında yeni düzenlemeye gidildi #1

  Türkiye'de son günlerde en çok tartışılan konu olan alkol yasakları Meclis Genel Kurulu'nda tartışmaların ardından kabul edildi. Tasarıya eskisinden farklı olarak gece saat 22.00'den sonra perakendede alkol satışı yasağı ve araç kullanmadaki promil sınırının 1,00'den 0,50'ye çekilmesinin de arasında bulunduğu önemli maddeler eklendi. Kanuna göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak.

  KADIKÖY BELEDİYESİ ERKEN DAVRANMIŞTI

  Muhalefetin tepkisini çeken alkol yasaklarına benzer bir düzenleme, geçtiğimiz aylarda CHP'li Kadıköy Belediyesi tarafından yapılmıştı. Kadıköy Belediyesi, ilçe merkezinde içkili mekanların kapanış saatini 24.00'a, tekel bayilerinin kapanış saatini ise 22.00'a çekmişti. Uygulamanın gerekçesi ise mahalle sakinlerine verilen rahatsızlık olarak açıklanmış, Belediye, Kadife Sokak'taki eğlence mekanlarının önlerindeki masalarda sınırın aşılması ve gece yarısı tekel bayilerinin "açık hava işletmelerine" dönmesiyle mahalleliye verilen rahatsızlık üzerine böyle bir uygulamaya gitmişti.

  SUÇ ORANINI BÜYÜK ORANDA DÜŞÜRDÜ

  Kadıköy Belediyesince getirilen kısıtlama kimi çevrelerce desteklenirken, kimileri tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Katıldığı bir televizyon programında eleştirilere yanıt veren CHP'li Belediye Başkanı Selami Öztürk, uygulamanın arkasında durmuş ve yasakların suç oranını büyük oranda düşürdüğünü savunmuştu. Öztürk, "Ben her yerde isteyenin alkol kullanabilme özgürlüğünü savunuyorum. Ancak bu özgürlük başkalarının özgürlüğüne kısıtlama getirince müdahale etme hakkımız doğuyor. Yasağın uygulandığı cadde ve sokaklarda suç oranı yaklaşık yüzde 60 civarında düştü" ifadelerini kullanmıştı.


  Görüş Bildir