Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
140.995
0.78%
14ºC
İstanbul
Puslu bulutlar 14 C

  Almanya modeli tanık koruma sistemi Türkiye’de

  Avukatların her aşamada gizli tanıkların sorgularına katılması sistemi Türkiye’de de uygulanabilir.
  • 03.10.2013 - 13:49
  Almanya modeli tanık koruma sistemi Türkiye’de

  Almanya modeli tanık koruma sistemi Türkiye’de #1

  Ergenekon davalarındaki soruşturmalara paralel olarak 2008’de yasal altyapıya kavuşturulan gizli tanık düzenlemesi tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmaların önüne geçmek isteyen İçişleri ve Adalet Bakanlıkları Almanya modelini uygulama konusunda çalışma başlattı.

  ALMAN YETKİLİLER İLE ORTAK ÇALIŞMA

  Alman yetkililer ile ortak yürütülecek çalışma sonrasında mevzuatta ve uygulamadaki sorunlar giderilecek, Türkiye’deki sistemin AB’ye ve Almanya’ya uyumlu olmasına yönelik adımlar atılacak.

  EŞLEŞTİRME PROJESİ BAŞLATILDI

  AB’ye uyum programları kapsamında bir süredir devlet kurumlarının uyguladığı AB Eşleştirme Projeleri çerçevesinde, Almanya ile eşleştirme projesi başlatıldı. Tanık Koruma Kapasitelerinin Güçlendirilmesi adıyla başlatılan eşleştirme projesinden Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı da yararlanacak.

  240 GÖREVLİ EĞİTİME ALINACAK

  Projenin toplam bütçesi 1 milyon euro olarak belirlenerek, 18 aylık çalışma takvimi içinde Almanya’daki tanık koruma uygulamasında görev yapan uzmanlar, Türk görevlilere eğitim verecek. İlk aşamada, 6 aylık periyotlar halinde 240 Türk görevli eğitim alacak.

  TÜRKİYE’DEKİ GİZLİ TANIK SİSTEMİNİN ALMANYA’DAKİNDEN FARKI

  Almanya’da uygulanan sistemde, Türkiye’deki sistemden farklılıklar bulunuyor;

  - Savunma avukatları, Türkiye’den farklı olarak gizli tanığı biliyor ve gizli tanığın sorgulandığı her aşamada hazır bulunabiliyor.

  - Almanya’da da tanık, Türkiye’deki gibi video konferansla sorgulanabiliyor. Ses değiştirme, yüz kapatma yöntemleri de her iki ülkede uygulanıyor. Ancak tanığın ifadesi alınırken, savunma avukatının mutlaka sorguya katılması sağlanıyor.

  - Almanya’da da gizli tanığın adresi gizli tutuluyor ve sadece savcılıkça biliniyor. Fakat gizli tanıklar, kendileri için atanan bir yasal danışman eşliğinde hareket edebiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir