Euro
9.3467
0.12%
Dolar
7.8257
0%
Altın
447.14
0.03%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
150.598
5.56%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Almanya-Türkiye arası ayran savaşları

  Başbakan'ın "milli içeceğimiz" dediği ayran için bir süredir Türkiye ile Almanya arasında sessiz bir savaş sürüyor.
  • 25.10.2013 - 08:24
  Almanya-Türkiye arası ayran savaşları

  Almanya-Türkiye arası ayran savaşları #1

  Avrupa Birliği'nde ayran için bölgesel bir standart oluşturulması için başlatılan çalışmalarda iki ülke fikir ayrılığına düştü. Radikal'in haberine göre taraflar birbirlerini ikna etmek için müzakerelere başlarken, önceki gün de konuyla ilgili bir Alman heyeti Türkiye'de temaslarda bulundu ve bir ayran üretim tesisini ziyaret etti.

  İLK ADIMI TÜRKİYE ATTI

  "Milli içecek" tartışmalarında sık sık gündeme gelen ayranla ilgili olarak, Türkiye'nin de girişimleriyle 2010 yılında dünya çapında geçerli bir standart oluşturulması için çalışmalara başlandı. İlk adım olarak da AB bölgesel standardının oluşturulması benimsendi. Ancak bu noktada Almanya ile Türkiye arasında görüş ayrılığı ortaya çıktı.

  UHT AYRANIN YARARINI AZALTIYOR

  Türkiye ayranla ilgili "Türkiye özelliklerinin" standart için temel olabileceği görüşünü dile getirirken, Almanya UHT ayranın da ayran ismiyle satılmasını istedi. Türkiye'de uzun ömürlü ayran, bir başka deyişle ısıl işleme tabi ayran bulunmuyor. Bunun nedeni de ayranın içinde bulunan ve içeceğe "sağlıklı özellikler" kazandıran canlı bakterilerin ısıl işlemde yok olması. Türkiye bu nedenle, ayranda ısıl işleme karşı duruyor.

  Almanya'da ise UHT ayran üreten 5 civarında firmanın bulunduğu ve bu firmaların Avrupa'ya da üretim yaptığı biliniyor. UHT ayran, raf ömrünün uzun olması ve daha kolay taşınabilmesi ile dikkat çekiyor.

  ALMANYA'DAN TEKNİK EKİP

  İki ülke, ayran tanımı konusunda "UHT" nedeniyle ayrı düşmüş durumda. Ancak görüşmeler sürüyor. Bunun son ayağı olarak da önceki gün Ankara'ya Almanya'dan teknik bir ekip geldi ve görüşmelerde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir