Dolar
7.5944
-0.4065%
Euro
8.8484
-0.6155%
Altın
1862.64
-0.2794%
Borsa
1131.64
1.0789%
G. Altın
455.283
-0.5838%
Bitcoin
80512
-1.1458%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Almanya'dan PKK'nın finans kaynaklarına büyük darbe

  Almanya ve Türkiye arasındaki işbirliği, PKK'nın para kaynağını kurutacak..
  • 24.09.2012 - 11:04
  Almanya'dan PKK'nın finans kaynaklarına büyük darbe

  Almanya dan PKK nın finans kaynaklarına büyük darbe #1

  Almanya, 15 yıllık bir diplomasi mücadelesinin sonunda nihayet kara parada işbirliğine gidiyor. Yapılacak anlaşma, PKK’nın Almanya’da bir yılda elde ettiği 200 milyon euroluk gelire ağır darbe vuracak.

   

  ALMANYA İŞBİRLİĞİNİ KABUL ETTİ

  Bölücü terör örgütü PKK'nın, en fazla kaynak sağladığı ülke olarak bilinen Almanya, kara para ile mücadele konusunda Türkiye ile işbirliği yapmayı kabul etti. Kara para kurulu olarak bilinen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Almanya'nın mali suçlar birimi Türkiye ile imzalanacak anlaşmanın metnini hazırlamak üzere ortak çalışma başlattı. Halen devam eden çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanması ve anlaşmanın da yıl sonunda imzalanması planlanıyor.

  TÜRKİYE PKK'NIN FİNANS KAYNAKLARI HAKKINDA YAPTIRIM TALEBİNDE BULUNABİLECEK

  İki ülke arasında kara para ile mücadele konusunda yapılacak anlaşma, terör örgütleri ve kaynağı suç olan gelirlerle mücadele konusunda bilgi paylaşımını içeriyor. Türkiye, anlaşma çerçevesinde, bölücü terör örgütünün finans kaynaklarına ilişkin bilgi talebinde bulunabilecek, yine örgütün kasası olarak bilinen kişilerin hesapları ile ilgili yaptırım talebinde bulunabilecek. Söz konusu anlaşma, PKK'nın Almanya'da bir yılda elde ettiği 200 milyon Euro'luk gelire ağır darbe vuracak. İstihbarat raporlarına göre, PKK'nın Almanya'da bir çok şirketi ve yardım derneği bulunuyor.

  BAŞBAKAN'IN GİRİŞİMLERİ ETKİLİ OLDU

  Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre, Almanya'nın imzalamayı kabul ettiği kara para konusunda işbirliği anlaşması, yaklaşık 15 yıllık diplomasi mücadelesinin sonucunda ortaya çıktı. Almanya, Türkiye'nin tüm ısrarlarına rağmen bugüne kadar anlaşma imzalaya yanaşmadı. Anlaşmanın imzalanmasında Başbakan Erdoğan'ın, girişimleri etkili oldu. Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyaretinde ve Almanya'ya yaptığı ziyaretlerde konuyu sürekli gündeme getirmiş ve işbirliği yapılmasını istemişti. Erdoğan, son olarak bazı Almanya vakıflarının BDP'li belediyelere maddi destek sağladığını gündeme getirmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir