Euro
10.3497
0.39%
Dolar
8.8127
0.58%
Altın
497.89
1.42%
Borsa
1.391
-0.75%
Bitcoin
392.616
3.22%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Altın fiyatları artınca piyasayı sahte altın sardı

  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, vatandaşları sahte altın konusunda uyardı.
  • 29.08.2015 - 11:53
  Altın fiyatları artınca piyasayı sahte altın sardı

  Altın fiyatları artınca piyasayı sahte altın sardı #1

  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, " Yunanistan 'dan ucuz altın getirdik." diyerek vatandaşları sahte altın satan kalpazanlara karşı uyardı. Memiş, sahte altınların üzerinde de patent olduğunu belirterek, "Sahte altını altın suyuna batırıyorlar, kestiğiniz de ise içindeki kaplama tamamen bakırdan oluşuyor" dedi.

  KALPAZANLAR DEVREDE

  Memiş, sahte altının kesildiği zaman içindeki kaplamanın tamamen bakırdan oluştuğunu belirterek, "Altın fiyatları düştüğü ya da sert yükseldiği zaman kalpazanlar devreye giriyor.

  HASTA AYAĞI YAPAN DA VAR

  Dolandırıcılar bunu fırsata çeviriyor. Yaşlı insanlar tercih ediliyor. 'Hastam var acil bozdurmam lazım.'' deyip 2 bin TL değeri varsa 'Bin TL civarında satayım' diyorlar. Cazip geliyor fiyat, alıyorsunuz. Kuyumcuya geliyorsunuz sahte olduğunu anlıyorsunuz. Elden altın almayacak esnaflardan ticaret yapacaksınız. Esnaf olarak dikkat etmesek bunun sahte olduğunu anlamayız.

  ALTIN SUYUNA BATIRILMIŞ BAKIR

  Altın suyuna batırıyorlar. İçindeki kaplama ise tamamen bakırdan oluşuyor. Vatandaş bunu dışarıda aldığı zaman hiçbir şey anlamaz. Patenti var üzerinde ama sahte." diye konuştu. Memiş, "Özelikle geçen yıl Suriye 'deki savaşı fırsata çeviren kalpazanlar Suriye 'den ucuz altın getirdiklerini söyleyerek kaplama dediğimiz sahte altınlarla vatandaşları dolandırıyorlardı.

  YUNANİSTAN YALANI

  Bu yıl da benzer bir durum söz konusu. Bu kez de Yunanistan 'daki ekonomik krizi kullanan kalpazanlar Yunanistan 'dan ucuz altın getirdim diyerek aynı taktikleri uyguluyorlar." ifadelerini kullandı.

  FİYAT FARKI ESNAFIN ELİNDE DEĞİL

  Ata liraları alış ve satışı arasında 50 lira fark olduğu iddiasına da değinen Memiş, "15 TL fark var. Normalde 10 TL fark vardır. Çok sert dalgalanmalar olduğu için 15 TL fark var. Alım satım farkıyla bu fark açılıyor. Bu esnafın da elinde olan bir şey değil." şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir