Amerikan televizyonu Gülen'in evini gezdi

Amerikan televizyonu Gülen'in evini gezdi

ABD'de yayın yapan CBS televizyonu, “Gülen Hareketi”ni “60 Dakika” adlı belgesel programına konu etti. Gülen'in okullarını inceleyen, burada çalışan öğretmenlerle, Türkiye uzmanlarıyla konuşan ve Gülen'in evine giden ekibin belgeselde, son 10 yılda ülkede Fettullah Gülen'in öğretilerinin öğretildiği, Türk işadamı ve akademisyenler tarafından kurulan ve yürütülen okulların sayısının giderek arttığı kaydedildi.

TAKİPÇİLERİ ONU MARTIN LUTHER KING GİBİ GÖRÜYOR

Belgeselde şu ifadeler kullanıldı: “Takipçileri onu Ghandi ve Martin Luther King gibi görüyorlar. Gülen hoşgörüyü, dinlerarası diyaloğu ve eğitimi teşvik ediyor. Kamusal alanda görünmüyor tam bir sır adam ve daha fazla güçlendikçe de okulları ve amaçları hakkındaki sorular daha da artıyor. Houston'daki Harmony Okulu'nda 20 bin öğrenci eğitim görüyor fakat okula kaydolmak için sırada 30 bin öğrenci bekliyor. 26 eyalette 130 tane böyle okul var.

OKULLARDA ÇEKİM

Okulların içerisinde çekim yapıp öğrencilerle konuşan ekip aynı zamanda hareketin içerisinde isimler ve Türkiye uzmanlarıyla da görüştü ve “Fettullah Gülen'in sırrını” araştırdı. Ekip, Gülen'in Pennsylvania'daki evine de gitti. Gülen'in röportaj tekliflerini geri çevrimesine karşın kendilerini evine kabul etmesine şaşırmış. Evde olmasına rağmen kamera önüne çıkmayan Gülen'in evini ise çalışanlarından Bekir Aksoy ekibe gezdirdi.

Milliyet'in haberine göre, Gülen'in kendilerine en azından “hoşgeldiniz” deyip demeyeceğini soran program sunucusuna Aksoy, Gülen'in “Son 5-6 aydır çok çok hasta olduğunu, kimseyle görüşmediğini” söyleyerek yanıt veriyor. Gülen'in kaldığı odanın kapısını gösteren Aksoy, “O odadan çıkmıyor” diye de ekliyor.

25 YILDIR TÜRKİYE'DE MUHABİRLİK YAPAN AMERİKALI

Kameralar bu sırada Gülen'in sandalyesinin yanındaki ilaç kutularına odaklanıyor. 25 yıldır Türkiye'de muhabirlik yapan Andrew Finkel de Gülen'in takipçilerinin ona bağlılığını, “o zıpla dese zıplarlar” diyerek anlatıyor. Belgeselde ayrıca okulun Türk hocaları getirirken yasadışı yollara başvurduğu ve yasadışı yollarla cemaate para aktarıldığı iddialarına da değiniyor. Okuldan kovulan bir Amerikan öğretmen şu anda bu konuda dava açtığı, iddiaların incelendiği belirtiliyor.