Euro
9.7718
0.34%
Dolar
8.1179
0.37%
Altın
464.13
0.78%
Borsa
1.365
-0.87%
Bitcoin
455.088
0.76%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Anadilde eğitim geliyor

  Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.
  • 10.08.2013 - 09:51
  Anadilde eğitim geliyor

  Anadilde eğitim geliyor #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu öğrenildi. Star'dan Tahir Alperen'in haberine göre, Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi.

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA GÖREV VERİLDİ

  Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

  Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçe'nin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

  BAŞÖRTÜSÜ DE PAKETTE

  Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

  CEMEVLERİNİN STATÜSÜ DEĞİŞİYOR

  Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban Okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanunu'nda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor. Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir