Euro
11.2708
0.7%
Dolar
9.6895
0.9%
Altın
564.35
1.95%
Borsa
1.485
0.35%
Bitcoin
610.996
4.59%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Ana dilde savunma hakkı Meclis'te kabul edildi

  Ana dilde savunma hakkı Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
  • 28.11.2012 - 19:02
  Ana dilde savunma hakkı Meclis'te kabul edildi

  Ana dilde savunma hakkı Meclis te kabul edildi #1

  TBMM Adalet Komisyonu, anadilde savunma ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

  Tasarının mevcut halinde, 'meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilen sanık' şeklindeki ifade, AK Parti'nin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, tasarıdan çıkarıldı.

  TÜRKÇE BİLSE DE ANA DİLDE SAVUNMA YAPABİLECEK

  Mahkeme, tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda sanıkların Türkçe bilip bilmediklerine bakmaksızın ana dilde savunma hakkı tanıyacak.

  Konu özellikle, KCK davasında yargılanan sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemeleri üzerine gündeme gelmişti.

  Tasarı, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 202. maddesinde yapılacak düzenlemeyle mahkemeye çıkartılan kişilere kendilerini daha iyi ifade ettiklerini düşündükleri dille, tercüman aracılığıyla savunma yapma imkanı tanınıyor.

  İDDİANAME TÜRKÇE YAZILACAK

  Böylece, özellikle KCK davalarında Kürtçe savunmanın önü açılmış olacak. Ancak iddianamelerin Türkçe yazılması zorunlu olacak.

  EŞLERLE GÖRÜŞME

  Tasarı aynı zamanda mahkumlara eşleriyle görüşme imkanı da öngörüyor. Bunun için de infaz yasasında değişiklik planlanıyor.

  3 AYDA BİR 24 SAAT

  Eş ile görüşme için cezaevinde iyi hal şartı aranacak. Görüşmeler üç ayda bir özel bir odada yapılabilecek. Mahkumlar eşleriyle 3 ila 24 saat arası bir araya gelebilecekler.

  HASTALIKTA MAHKUMİYETE ARA

  Düzenleme belli derecede hasta olan hükümlü ve tutukluların, tedavileri süresince mahkumiyetlerine ara verilmesini de öngörüyor. Ancak bunun için adlı tıp raporu gerekecek.

  Tasarı, ölüm veya hastalık nedeniyle hükümlüye verilen ''mazeret izni'' düzenlemesinde de değişiklik öngörüyor. Hükümlü mazeret izni süresi içinde, kendi evi veya anne, baba, eş, kardeş ve çocuğunun evinde kalabilecek. Kararı hükümlünün izin süresi boyunca ikamet edeceği ilin valisi verecek.

  Tasarının gelecek hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir