Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Anadilde savunma yasalaştı

  Anadilde savunma yasalaştı

  ''Ana dilde savunma'' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesini içeren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
  • 24.01.2013 - 21:49
  Anadilde savunma yasalaştı

  Anadilde savunma yasalaştı #1

  Ana dilde savunma' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı.

  TBMM GENEL KURULU KARIŞTI

  GENEL KURUL KARIŞTI

  Görüşmeler sırasında gergilim yüksekti. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in kürsüde konuşma yaptığı sırada CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ile BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel arasında tartışma çıktı. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile CHP'li Sapan karşılıklı ''terörist'' diye laf atarak birbirlerinin üzerine yürüdü. Milletvekilleri araya girerek kavgayı önledi.

  Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

  TERCÜMANIN GİDERİNİ DEVLET ÖDEMEYECEK

  Bu tercümanın gideri devlet tarafından karşılanmayacak. Bu imkan, yargılamanın sürüncemede bırakılmasına yönelik olarak kötüye kullanılamayacak.

  Tercümanlar, il adli yargı adalet komisyonlarınca her yıl düzenlenen listede yer alan kişiler arasından seçilecek. Savcılar ve hakimler, bulundukları illerdeki listelerden değil, diğer illerdeki listelerden de tercüman seçebilecek. Adalet Bakanlığı, buna ilişkin yönetmeliği düzenlemenin kanunlaşıp yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde çıkarılacak. Yönetmelik uyarınca tercüman listeleri oluşturuluncaya kadar, sanık mahkemeye kendi tercümanını getirecek.

  Türkçe bilmeyen sanığa tercüman verilmesi imkanı, soruşturma evresinde dinlenen şüpheli, mağdur veya tanıklar hakkında da uygulanacak. Bu evrede tercüman, hakim veya Cumhuriyet savcısı tarafından atanacak.

  Görüş Bildir