Petrol
110.36
0.34%
Euro
17.0065
1.22%
Dolar
15.9077
0.22%
Altın
943.58
0.11%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
481.640
0.33%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Diyarbakır'da öldürülen leopar İran parsı çıktı

  Diyarbakır'da geçtiğimiz günlerde öldürülen leoparın tür tanımlaması yapıldı.
  • 19.11.2013 - 11:35
  • Güncelleme : 19.11.2013 - 11:35
  Diyarbakır'da öldürülen leopar İran parsı çıktı

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) yapılan yazılı açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde öldürülen leoparın DNA'ya dayalı yöntemle tür tanımlaması tamamlandı.

  TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün yaptığı çalışmalarda öldürülen hayvanın, Anadolu Parsı olmadığı, İran Parsı alt türüne ait olduğu belirlendi.

  Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bayram Yüksel, hayvanın dokusundan elde edilen DNA örneğinin, mitokondriyel DNA dizisi bakımından incelendiğini ve öldürülen hayvanın Anadolu Parsı olmadığının, İran Parsı (Panthera pardus saxicolor) alt türüne ait olduğunun belirlendiğini ifade etti.

  Yüksel, bu leopar türünün, İran leoparı, Kafkas leoparı ya da Orta Asya leoparı olarak da isimlendirildiğini, bu türün İran'da, Kafkaslar'da, Türkiye'de, Azerbaycan'da ve Ermenistan'da yaşadığını belirtti. Leoparın ilk vurulduğunda Anadolu Parsı olduğu iddialarının ortaya atıldığını anımsatan Yüksel, Türkiye'den şu ana kadar DNA analizi yapılan az sayıda leopar örneklerinin içinde Anadolu Parsı'na henüz rastlanmadığını kaydetti.

  SOYU TÜKENMEKTE OLAN TÜRLERİN GENETİK TANIMI YAPILIYOR

  Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünde toplam on beş yaban büyük memeli türü üzerinde çalışmalar yapılmakta olduğunu belirten Yüksel, bu türler arasında sırtlan, kurt, tilki gibi yırtıcılarla, kızılgeyik, ceylan, karaca gibi otçul türler olduğunu ifade etti.

  Yüksel, yaban hayatının korunması çalışmaları kapsamında, soyu tükenmekte olan bu türlerin genetik tanımlanmasının yapıldığını ve hücre bankalarının oluşturulduğunu bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir