Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz kararına ilk tepkiler

  Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasında 'hak ihlali yapıldığı' yönündeki kararının ardından tutuklu yakınları ve farklı isimlerden ilk tepkiler gelmeye başladı.
  • 18.06.2014 - 20:31

  Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz kararına ilk tepkiler #1

  Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz kararına ilk tepkiler #2

  AYM'nin Balyoz davasında 'hak ihlali yapıldığı' yönündeki kararının ardından yeniden yargılama tartışmaları başladı. AYM'nin kararı sonrası birçok avukat tahliyelerin başlaması gerektiği yorumunda birleşti. Ayrıca tutuklu yakınları ve siyasilerden de tepkiler geldi.

  "ŞU AN SİNİR BOŞALMASI YAŞIYORUM"

  AYM'nin kararı, bu davadan yargılanıp hüküm giymiş askerlerin ailelerini sevince boğdu. Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un kızı Ece Saygun Twitter hesabından karara ilişkin şunları yazdı: "Bir süre beni aramayın. Şu an sinir boşalması yaşıyorum. Yarım saat müsaade. Senelerce en zor zamanlarda tek bir anı hayal edersin. O an gelir. Böyle salak gibi kalırsın. Hah işte o an bu an bi ağla bi gül"

  CHP'Lİ UMUT ORAN: BALYOZ DAVASININ BİR KUMPAS OLDUĞU NETLEŞTİ

  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Twitter'dan karara ilişkin yaptığı açıklamada, "Yıllarca çok büyük bir adalet ve hukuk mücadelesi veren tüm Balyoz Mağdurlarını ve ailelerini kutluyorum. AYM'nin verdiği kararla Balyoz davasının bir kumpas olduğu netleşti. Bu kumpası kuranlar da artık adalet önüne çıkartılmalıdır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı çerçevesinde hiç vakit kaybetmeksizin tahliyeler başlamalı ve mağdurlar artık özgürlüğe kavuşmalı. Haksız bir şekilde yıllarca hapis yatan İstanbul Milletvekili Sayın Engin Alan da artık bu kararla Meclis'e gelmeli ve göreve başlamalı." dedi.

  GÜRSEL TEKİN: YARGI TECELLİ EDECEK

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin şunları söyledi:

  Adalet yerini sonunda buldu. İnşallah yargı tecelli edecektir. Beklentimiz Anayasa Mahkemesi'nin bu kararından sonra adaletin tüm vicdanları rahatlatacak şekilde yerini bulmasıdır.

  OKTAY VURAL: ALAN MÜCADELESİNİ BİZLERLE SÜRDÜRECEK

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yaptığı açıklamada, AYM kararı konusunda "beklentilerimizi karşıladı" dedi. Karar çerçevesinde Engin Alan'ın da tahliye olmasını beklediklerini kaydeden Vural "Sayın Engin Alan mahkeme süreci boyunca kendisinin hiçbir suç işlemediğini ifade etmiştir. Bundan sonra da mücadelesini parlamentoda bizlerle birlikte sürdürecektir" dedi.

  "YENİDEN YARGILAMA OLABİLİR"

  Kararın açıklanmasının hemen ardından açıklamalarda bulunan Balyoz Davası sanıklarının avukatlarından Celal Ülgen şunları söyledi:

  Özgürlüklerini iade etmesini bekliyoruz. Kanunlarımıza göre Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı varsa, buna dayanarak, yerel mahkemeye başvurarak yargılanmanın yenilenmesini talep edebiliyorsunuz. Balyoz davasında, adil yargılanma hakkı ihlali sonucunu doğuran bir takım uygulamalarla karşılaştırmıştık. Şunu tespit etmek lazım. Evet yeniden yargılama olabilir ama AYM'nin kararında eğer iç tüzüğün ve yasanın kendilerine vermiş olduğu hakka dayanarak tedbir kararı almışlarsa, bu doğrultuda infaz da durdurulacağı için tahliyeler olacaktır ve yeniden yargılama talepleri farklı olacaktır.

  "MASUMİYET KARİNESİ İHLAL EDİLMİŞTİR"

  Sanık avukatlarından Nevzat Güleşen, Anayasa Mahkemesi'nin kararını basından öğrendiklerini belirterek, kararı duyunca mutlu olduklarını söyledi. Avukat Güleşen, "Gerek İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekse Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin vermiş olduğu kararların hukuka aykırı olduğu, Ceza Muhakemesi Kanunu'na riayet edilmeden yargılama yapıldığı, suçun işlendiği sabit olmamasına rağmen mahkumiyet kararı verildiği, böylece masumiyet karinesinin ihlal edildiği ortaya çıkmıştır. Hükümlü sanıkların infazlarının durdurulması ve birçok sanığın tahliye edilmesi beklenmektedir" diye konuştu.

  "MAHKEMENİN TAHLİYE KARARI VERMESİ GEREKİR"

  Avukat İlkay Sezer de, Anayasa Mahkemesi kararının tahliye kararı gerektirdiğini vurgulayarak, "Bu kararla sanıkların hürriyetlerinden mahrum bırakılmaması gerekmektedir. Mahkemenin tahliye kararı vermesi gerekir" dedi.

  Bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi veren avukat Sezer, Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yarın tahliye talepli dilekçe sunarak müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep edeceğini açıkladı. Avukat Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla, sanıkların "hükümlü"den "tutuklu" sanığa dönüştüğünü, yeniden yargılanmaları gerektiğini ifade etti.

  "SANIKLARIN 1 DAKİKA BİLE CEZAEVİNDE DURMAMASI GEREKMEKTEDİR"

  Avukat İbrahim Şahinkaya da, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararıyla haklılıklarının ortaya çıktığını dile getirerek, "Anayasa Mahkemesi bu kararını oybirliğiyle aldı. Sanıkların 1 dakika bile cezaevinde durmaması gerekmektedir. Derhal tahliye kararı verilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

  Görüş Bildir