Petrol
91.69
-0.70%
Euro
18.2742
0.16%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.021
-0.07%
Borsa
2941
0.94%
Bitcoin
424.812
-1.79%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararındaki ilginç ayrıntı

  Anayasa Mahkemesi'nin Twetter'ın açılması konusunda, kurumun işleyiş sisteminden farklı bir karar alma mekanizmasıyla hareket ettiği iddia edildi.
  • 08.04.2014 - 08:52
  Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararındaki ilginç ayrıntı

  Anayasa Mahkemesi nin Twitter kararındaki ilginç ayrıntı #1

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, twitter kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar, ifade özgürlüğü konusunda AYM'nin hassasiyetine vurgu yapmasının ötesinde, yargı kulislerinde çok tartışılacak bazı ifşaatlar içeriyor. Kılıç, twitter kararının "iç hukuk yolları" tüketilmeden alındığına ilişkin eleştiriyi yanıtlarken, bir süredir AYM kulislerinde konuşulan, ancak sızdırılmamasına özen gösterilen çarpıcı bir bilgiyi de kamuoyuyla paylaşmış oldu.

  MAHKEMENİN İŞLEYİŞ SİSTEMİ

  Kılıç, toplantının kendi başkanlığında ve bütün AYM heyetinin katılımı ile yapıldığını söyledi. Oysa Anayasa ve AYM'ye ilişkin mevzuata göre, AYM'ye yapılan bireysel başvurularla ilgili sadece "bölümler" karar verebiliyor. AYM İçtüzüğüne göre Başkan'a sadece, "Bölümlerin kararları arasında içtihat uyumsuzluğunun oluştuğu ya da oluşacağı kanaatine varıldığı veya bölümlerce Genel Kurul tarafından karar alınmasının gerekli görüldüğü hâllerde Genel Kurul'u toplantıya çağırmak" yetkisi veriliyor.

  12 ÜYE NEDEN TOPLANTIYA KATILDI?

  Oysa Twitter ile ilgili böyle bir "içtihat" farklılığı sorunu ortada yoktu. Vatan'ın haberine göre; Bu sorunun çıkabileceği öngörülse bile, alınacak kararda Genel Kurul toplantısına katılan üyelerin imzasının yer alması gerekirdi. Oysa AYM'nin twitter kararının altında sadece 2. Bölüm Başkanı Alparslan Altan ile üyelerinin imzası yer alıyor. Bunlar dışında, AYM'nin diğer 12 üyesinin de kararın alındığı toplantıya katılması, ciddi soru işaretlerine yol açıyor.

  KARAR TARİHİ 2 NİSAN

  Kılıç'ın açıklamalarındaki bir diğer önemli sorun ise, AYM heyetinin aldığı kararı, kendisi dışında gelişen bir olay nedeniyle açıklamaması. Yani aslında bu kararı kendi kendine "iptal" etmesi... Kılıç, 25 Mart'ta, karar aldıklarını, ancak idare mahkemesi kararının uygulanmasını beklemek için bunu daha sonra açıkladıklarını anlattı. Oysa AYM'nin twitter kararının altında 25 Mart değil, 2 Nisan tarihi yer alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir