Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
132.602
-4.21%
4ºC
İstanbul
Açık 4 C

  Andımız bayram öncesi kalkacak

  Demokrasi Paketi'yle kaldırılması kararlaştırılan 'Andımız' Kurban Bayramı'ndan önce tarih oluyor.
  • 02.10.2013 - 07:45
  Andımız bayram öncesi kalkacak

  Andımız bayram öncesi kalkacak #1

  Okullarda 80 yıldır okutulan 'Andımız', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi kapsamında tarihe karışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, halen ilköğretim okullarında devam eden uygulamanın kaldırılmasına ilişkin yönetmelik üzerinde çalışma başlattı. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklik, Kurban Bayramı'ndan önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve "Türküm, doğruyum" diye başlayan Andımız'ın ilköğretim okullarında okutulması sona erecek.

  TEK PARTİ DÖNEMİNDE BAŞLADI

  Öğrenci andı uygulaması 80 yıl önce, tek parti iktidarının Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından başlatıldı. Afet İnan'ın anılarına göre; 1933'ün 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Bakan Reşit Galip, Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ün yanına gelerek, "Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı" diyerek, andın ilk versiyonunun yazılı olduğu kağıdı Atatürk'e vermişti.

  MİLLİ GÖREV YAPAR GİBİ

  Bu olaydan sonra Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge hazırlayarak, Öğrenci Andı' nın her sabah ilkokullarda okutulmasını zorunlu hale getirdi. Bakanlığın 18 Mayıs 1933 tarihli genelgesinde, öğrenci andının nasıl okunacağı da hükme bağlanmış ve "Çocuklar, (...) bu andı, sevinç ve yüksek arzu ve ilgiyle tekrar ederken milli bir görevi yaptıklarının bilincinde olmalıdır" ifadeleri kullanılmıştı.

  ATATÜRK ADI MUHTIRA'YLA GİRDİ

  12 Mart'ın ardından Andımız, yönetmelikteki yerini aldı ve her gün okunmasından vazgeçilerek "Pazartesi günü derslere başlamadan önce" okunması hükme bağlandı. Atatürk'ün adı de ölümünden 34 yıl sonra öğrenci andına eklendi. 1992'de ise DYP'li Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan döneminde Andımız her gün okunmaya başladı.

  YENİ SİSTEMLE DEĞİŞTİ

  AK Parti, henüz iktidarının birinci yılını doldurmadan yabancı öğrencilerin Andımız'ı okuma zorunluluğunu kaldırmıştı. Zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde yeniden yapılandırılarak 12 yıla çıkarılmasının ardından, And'la ilgili son değişiklik yapıldı. Zorunlu eğitimin ilk 4 yılının 'ilkokul', ikinci 4 yılının ise 'ortaokul' olarak ayrıştırılmasıyla, geçen yıl İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmış ve sadece ilkokul öğrencilerine Andımız'ı okuma zorunluluğu getirilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir