Euro
15.2753
-0.08%
Dolar
13.5933
0.03%
Altın
793.6620
-0.12%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
497.835
-3.38%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  ANF'den Sebahat Tuncel'e güzellik sorusu

  ANF'den Sebahat Tuncel'e güzellik sorusu

  Fırat Haber Ajansı, özel hayatını konuştuğu HDP'li Sebahat Tuncel'e, "çirkin" denildiğini belirterek konuya ilişkin düşüncesini sordu.
  • 15.06.2015 - 13:13

  ANF den Sebahat Tuncel e güzellik sorusu #1

  HDP'li Sebahat Tuncel ile röportaj yapan Fırat Haber Ajansı muhabiri Arzu Demir, Tuncel'e açık açık, kendisi ile ilgili medyada çirkinlik üzerine tartışma yürütüldüğünü söyledi.

  "Bence çok güzel kadınsınız" diyen muhabir, Tuncel'e konuya ilişkin düşüncelerini sordu.

   

  "HERKES DAĞINIK OLDUĞUMU SÖYLER"

  "Herkes benim dağınık olduğumu söyler. Medyada çirkinlik üzerinden en çok tartışması yürütülen kişi benim galiba.

  -Bence çok güzel kadınsın

  "ÇİRKİN KADIN YOKTUR, BDP'LİLER VARDIR"

  "Bu da ideolojik bir mesele. Sosyal medyada sürekli 'Çirkin kadın yoktur, BDP'liler vardır. En çok da Sebahat Tuncel vardır' diye çokça yazıldı. Cinsiyetçi, milliyetçi yaklaşımın ifadesi. Fiziksel yönünle belden aşağı bir siyaset tarzıyla seni vurmaya çalışıyor. Sinop'u yaşadığım sürece unutmayacağım. Belki ileride bir gün yazarım o günleri. Benim üzerimden geliştirilen 'Diğerlerini bırakın, Sebahat Tuncel'i verin' şeklindeki cinsiyetçi saldırılar çok kötüydü. Nasıl baş ediyorum? Görmezden geliyorum. Ancak insanın yaşamında düşündüğünde farklı duygulara dönüşebiliyor tabii ki.

  EVLENMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM

  Seninle ilgili merak edilenlerden biri de şu; evli misin, nişanlı mısın ya da sevgilin var mı?

  Evli değilim, evlenmeyi de düşünmüyorum. Geleneksel bir yaklaşımla 'Davamla evliyim de' demiyorum. Bu çok gerçekçi de gelmiyor bana. Kadın/erkek ilişkilerine, kadın özgürlüğüne baktığımız nokta önemli. KJA'nın genel yaklaşımı kadın özgürlük perspektifidir. Hayata yeniden bakmak, geleneksel ilişki tarzını değiştirmek. Bugüne kadar kurulan ve sürekli eşitsizlik ve şiddet üreten ilişki tarzını yeniden sorgulamak. Örneğin, demokratik aile kavramını yeniden tartışmaya açmak. Esas olan kadınların özgür bir birey olarak toplumda yer edinmesi. Bu kişisel olmaktan ziyade toplumsal bir mesele. Aşka da böyle bakıyorum. Kişisel olarak değil, toplumsal olarak güzel olana, doğru olana, iyi olana aşık olmak.(...)

  BENİM İÇİN ESAS MÜCADELE SOSYALİZM

  Kürt hareketine ilk girdiğim yıllar -1998-1999 süreci- HADEP döneminde, benim açımdan devrimsel süreç dediğim şey; kadın özgürlük meselesiydi. Sosyalist bir aileden geliyordum. Sol, sosyalizm mücadelesi benim için daha esas bir mücadeleydi. Kadın olmak o kadar çok öncelikli bir durum değildi. Ancak Kürt hareketine girdiğim andan itibaren benim için devrimsel bir durum oldu. O günden sonra ben hep kadın politikası yürüttüm."


  Görüş Bildir