Dolar
7.6177
-1.0803%
Euro
8.8789
-1.0828%
Altın
1855.97
-0.4014%
Borsa
1109.79
0.6475%
G. Altın
454.321
-1.5843%
Bitcoin
79178.46
0.3656%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Angelina Jolie'den hükümete övgü dolu sözler

  Angelina Jolie'den hükümete övgü dolu sözler

  Gaziantep Öncüpınar'daki konteyner kenti ziyaret eden Jolie, "Hiçbir yerde böyle kamp görmedim" dedi.
  • 13.09.2012 - 14:17

  Angelina Jolie den hükümete övgü dolu sözler #1

  Dünyaca ünlü aktris Angelina Jolie, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ile Öncüpınar'daki konteyner kenti ziyaret etti. Jolie ziyaretinden sonra basına verdiği demeçte "Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici" dedi. 

  HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  "MİNNETTARIZ"

  BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis Öncüpınar'da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteyner kenti ziyaret etti. Jolie, Türkiye'nin büyük bir cömertlik göstererek böyle bir kamp kurduğunu belirterek, kendisinin ve Suriyelilerin minnettarlığını dile getirdi.

  GUTERRES: "GÖRDÜKLERİMDEN ÇOK MEMNUNUM"

  Yaklaşık 12 bin 500 kişinin kaldığı Öncüpınar'daki konteyner kente gelişinde Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılanan Jolie ve Guterres, kampla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Suriyeli aileleri konteyner evlerinde ziyaret eden Jolie, kreş, anaokulu ve hastaneyi de gezdi. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri'nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Guterres, ''Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hak ediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis'teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum'' dedi.

  Uluslararası toplumun, Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan gibi çok sayıda Suriyelinin bulunduğu yerlerde, bunu tek başına yapmanın mümkün olmadığını görmesi gerektiğini kaydeden Guterres, ''Uluslararası toplumun bu yüksek standartların sürdürülmesi ve her yerde hayata geçmesi için dayanışma içinde olması ve destek vermesi gerekiyor'' diye konuştu.

  JOLIE: "HİÇBİR YERDE BÖYLE KAMP GÖRMEDİM"

  BM Özel Temsilcisi ünlü aktris Angelina Jolie de Türkiye'ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür ederek sözlerine başladı. Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye'ye geldiğini anımsatan Jolie, şunları söyledi: ''Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye'de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye'de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar.''

  "TÜRK HÜKÜMETİ BÜYÜK CÖMERTLİK GÖSTERMİŞ"

  Bir soru üzerine ise Jolie, ''Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici. Guterres'in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim'' diye konuştu.

  BM'ye ait ciplerle konvoy halinde konteyner kente gelen heyet, 4 saatlik ziyaretin ardından Islahiye'deki çadır kente geçti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir