Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
432.320
-1.30%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Ankara 300 bin kişilik göç senaryosuyla ABD'yi uyardı

  Ankara, Halep’in düşmesi durumunda 300 bin kişilik göç için senaryo hazırladı. Senaryoya göre, Türkiye’ye 150 bin kişi gelecek.
  • 08.11.2014 - 08:51
  Ankara 300 bin kişilik göç senaryosuyla ABD'yi uyardı

  abd

  Suriye'de Esad güçleri, Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan Halep’in merkeziyle bağlantıyı sağlayan Handerat’a saldırılarını artırdı. Rejim güçlerinin, muhaliflerin tek bağlantı hattı olan 4 kilometrelik koridoru kapatıp kenti tamamen kuşatmayı amaçladığı öğrenildi.

  YENİ BİR GÖÇ DALGASI YAŞANABİLİR

  Habertürk'ün haberine göre; Esad rejimi bu koridoru kapatmayı başarırsa Halep-Kilis hattından Türkiye’ye büyük bir göç dalgasının yaşanmasından korkuluyor. Suriye ve IŞID’den kaçanlara açık kapı politikası uygulayan Türkiye, yeni bir göç dalgasını içeren felaket senaryosu hazırladı.

  HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

  Senaryoya göre kent düşerse 300 bin kişilik bir göç dalgasının başlayacağı tahmin ediliyor. Göç dalgasıyla Türkiye sınırına 150 bin kişi gelecek. Türkiye, sınıra dayanacak on binlerce göçmen için hazırlıklarını tamamladı.

  TEK GÜVENLİ BAĞLANTI NOKTASI HANDERAT-KİLİS HATTI

  Halep’ten başlayıp Kilis’e uzanan 80 kilometrelik Handerat-Kilis hattı, muhaliflerin Türkiye ile tek güvenli bağlantı noktası.

  Halep’in Şam rejiminin kontrolüne geçmesiyle muhalifler Türkiye sınırına çekilmek zorunda kalacak. Çatışmalardan kaçan on binlerce kişi, hem Esad hem de IŞİD güçlerinin hakim olduğu bölgelerden Türkiye’ye geçmek zorunda kalacak. Bu da on binlerce insanın can güvenliğinin olmaması anlamına geliyor.

  TÜRKİYE'DEN ABD'YE GÖÇ UYARISI

  Türkiye, Halep’in düşmesi halinde yaşanacaklar konusunda ABD ve bölgede etkin olan ülkeleri uyardı. Halep’in Esad’in eline geçmesi halinde muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) elinde Suriye genelinde büyük kent kalmamış olacak. Esad rejimi, IŞİD’in elindeki Rakka ve Deyrizor dışında Suriye’deki bütün büyük kentlerde kontrolü eline geçirmiş olacak.

  Ankara 300 bin kişilik göç senaryosuyla ABD yi uyardı #2

  GÖÇMEN SORUNU

  Güvenlik raporlarına da yansıyan göçmen sorununa karşı BM tarafından acil önlem alınmazsa Türkiye’nin ciddi sorunlar yaşayacağı belirtiliyor. İşte rapordaki sorunlar:

  -Göçmen Suriyeli sayısının artmasıyla yerel halk kendini ihmal edilmiş gibi hissetmeye başladı, provokasyonlara açık hale geldi.

  -Dilencilik, refakatsiz çocuklar, hırsızlık, fuhuş, insan ticareti, çocuk işçiliği, çok eşlilik, erken yaşta evlilik ve şiddet olaylarında artış başladı.

  -Göçmen kamplarının dışına çıkılmasıyla metruk, boşaltılan evlerin kiralanması ve işgal edilmesi sorunu ortaya çıktı.

  -Suriyeli göçmenlerin şartlarının ağırlaşması provokatif eylemlere zemin hazırlıyor.

  Ankara 300 bin kişilik göç senaryosuyla ABD yi uyardı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir