Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.608
-2.80%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Ankara patlamasının sembol ismi: Kürt'ün hayali bu değil

  Ankara patlamasının sembol ismi: Kürt'ün hayali bu değil

  10 Ekim'deki patlamada kızını kaybeden İzzettin Çevik, "Böyle, Kürtlerin hayalini de Kürtlerin siyasi ideolojisini de oluşturamazlar" dedi.
  • 17.03.2016 - 09:18

  Ankara patlamasının sembol ismi: Kürt ün hayali bu değil #1

  Ankara Kızılay'da pazar günü gerçekleşen canlı bomba saldırısı, geçen yıl 10 Ekim tarihinde Ankara Garı'nda terörün hedefi olan Hatice-İzzettin Çevik çiftinin travmalarını da tetikledi. Ankara patlamasını görünce "Yeniden cehennemi yaşadık" diyen aile Şanlıurfa'daki evlerinde Habertürk'e konuştu. Atılım Üniversitesi son sınıfta okuyan kızı Sidar ve görümcesi Nilgün'ü kaybeden Hatice Çevik, 5 ay sonra patlamada yaşadıklarını ve hissettiklerini eşiyle ve kamouyuyla ilk kez paylaştı.

  "GÖLGESİNDE YAŞAYACAKTIK"

  Hatice Çevik, kızını anlatırken eşine dönüp "Patlama olduğunda yan yanaydık. Bir gözüm kapalıydı ama tek gözümle gördüklerim bana yetti. Sidar yanımdaydı. Dokunmak için elimi uzattım ama beni çekiştirdiler. Dokunamadım. İzzettin sen Sidar'a dokundun mu?" diye sordu? Acılı baba, başını "Hayır" anlamında sallayıp içini çekmekle yetindi... Ankara'daki patlamanın kendilerini yeniden şoka soktuğunu anlatan Hatice Çevik, "Kızımı kaybettiğimden beri kendime gelemedim. O insanları (Kızılay'daki) görünce cehennemi hatırlıyor insan. Her bomba, o cehennemi hatırlatıyor. Sanki ben oradaymışım, aynı olayı yaşıyormuşum gibi oluyor." diyor.

  Ankara patlamasının sembol ismi: Kürt ün hayali bu değil #2Patlamada hayatını kaybeden Sidar Çevik

  "BEN GÖRECEĞİMİ GÖRDÜM"

  Eşinin Kürt kendisinin Türk olduğunu belirten Hatice Çevik, şöyle devam ediyor: "Nasıl olacak bu? İlk kızımıza Başak Sidar ismini koymuştuk. Sidar, 'ağaç gölgesi' demek. Yaşlanınca gölgesinde oturalım dedik. Ama gencecik fidanları kopardılar" dedi. Olayda sol gözünü kaybeden acılı anne, "Ben göreceğimi gördüm, tek gözüm görmese de olur. Beddua etmeyi sevmem ama bunu yapanlar ve yaptıranlar çeksin, çocukları değil" diye konuştu.

  "KÜRTLERİN HAYALİ BU DEĞİL"

  Patlamada kızını ve kız kardeşini kaybeden İzzettin Çevik de Kızılay'daki olaya ilişkin "Hangi ideoloji olursa olsun pazar günkü saldırıyı yapanlar terör eylemi yapmışlardır" yorumunda bulundu. "Cihatçılar nasıl eylem yapıyorsa onlar da aynı şekilde kendilerini patlattılar" diyen Çevik, tepkisini de şu sözlerle dile getirdi: "Böyle, Kürtlerin hayalini de Kürtlerin siyasi ideolojisini de oluşturamazlar. Kürtlerin siyasi yapısını böyle istemiyorum. Bu vakitten sonra bizi sevindirecek tek şey artık 'Ateş durdu, çocuklar ölmeyecek' denilmesidir. Biz gölgesinde oturalım diye kızımın adını Sidar koyduk ama ölen gençlerin hepsi bu ülkenin gölgesi olacaklardı."

  Ankara patlamasının sembol ismi: Kürt ün hayali bu değil #3

  SİMGE FOTOĞRAF

  10 Ekim'de ajanslara düşen, ertesi gün sembol fotoğraf olarak gazetelerde yayımlanan o karede İzzettin Çevik, yaralanan kardeşi Nilgün'ü teselli etmeye çalışıyordu. Ancak Nilgün, ağabeyi gibi şanslı değildi. Nilgün Çevik, yeğeni Sidar'la birlikte can verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir