Euro
10.7512
0.04%
Dolar
9.2868
0.28%
Altın
526.54
0.03%
Borsa
1.414
0.29%
Bitcoin
573.511
2.67%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Ankara PYD Lideri Salih Müslim'i geri çevirdi

  Ankara'nın kapısını çalan PYD Lideri Salih Müslim'e bu kez olur verilmedi.
  • Ajanslar
  • 23.06.2015 - 06:57
  Ankara PYD Lideri Salih Müslim'i geri çevirdi

  Ankara PYD Lideri Salih Müslim i geri çevirdi #1

  Dışişleri Kaynakları, PKK'nın Suriye kolunu oluşturan PYD'nin lideri Salih Müslim'den gelen görüşme talebine, mevcut koşullarda bir yanıt verilmediğini belirttiler.

  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, Roma'da Müslim ile buluştuğu iddialarını da yalanlayan üst düzey bir yetkili, şunları söyledi:

  Ankara, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısını yineleyerek konumunu korudu.

  Uluslararası güçlerin de desteğiyle Kuzey Suriye'de uygulamaya konulan "Kürt Koridoru" planına kararlılıkla karşı çıkan Türkiye, planın aktörlerinden PYD'nin lideri Salih Müslim'in, görüşme talebine "yeşil ışık" yakmadı. ,"Salih Müslim'in 'koridor ve etnik temizlik yok' açıklaması, kesinlikle gerçekleri yansıtmıyor.

  Ankara, 2011 yılından bu yana devlet bürokrasi kanalıyla daha önce beş kez görüştüğü Müslim'e, mevcut şartlarda kapıyı kapattı.

  "SÖZLERİYLE ÇELİŞİYOR"

  Salih Müslim'in, hamilerinin yönlendirmesiyle medyaya yaptığı "koridor ve etnik temizlik yok" açıklamasının, gerçeklerle tabana tabana zıt olduğunu vurgulayan Ankara, bu görüşünü Washington ile paylaşarak, giderek yükselen tehdit konusunda ABD'yi bir kez daha uyardı.,Kuzey Suriye'nin demografik yapısını değiştirmeye yönelik nüfus hareketleri, koalisyon güçlerini oluşturan müttefik ülkeler tarafından da yakından biliniyor.

  "ABD BİR KEZ DAHA UYARILDI"

  Ankara-Washington hattında kesintisiz sürdürülen iletişim kapsamında yapılan değerlendirmede, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısı, en üst perdeden yinelendi.

  Suriye'nin kuzeyinde "etnik temizlik" de uygulanarak oluşturulmak istenen "Kürt Koridoru" planının, tek başına PYD'nin iradesiyle gelişmediğine dikkat çekilen görüşmede, bu konuda müttefik ülkelerin sorumluluğu bulunduğu belirtilerek, duyulan rahatsızlık ifade edildi. ,Güvenlik açısından Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren bu politikadan vazgeçilmediği sürece, bir temas kurulması düşünülmüyor."

  "BÜTÜN ORTADOĞU YANAR"

  Kuzey Suriye'de dayatılmak istenen yapılanmanın, kaçınılmaz olarak etnik bir çatışmaya, ardından da parçalanmaya kadar varan bir sürece evrileceği vurgulanan görüşmede, bu durumun Ortadoğu'yu ateş sarmalına sürükleyebileceği belirtildi.

  Ankara, PYD ile diyalog içinde olan tarafları, "gerekli müdahaleyi yapmaya" çağırdı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir