Ankara'da bürokratları 'ajanda' korkusu sardı

Ankara'da bürokratları 'ajanda' korkusu sardı

Askeri Casusluk davasında yer alan listeler nedeniyle zor günler geçiren Ankara bürokratlarına bir darbe de “böcek çetesinden” geldi. Böcek çetesinin lideri olarak nitelendirilen Azime D.'nin ajandasında bazı bürokratların isimleri çıktı. Ajandada bürokratlarla ilgili özel bilgilerin yer alması dikkat çekti. Bu bilgilerin yayılması üzerine Ankara'da “ajanda” korkusu başladı.

SORUŞTURMA ÖNE ALINDI

Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma yaklaşık sekiz ay önce Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'ndan gelen şikayet üzerine başladı. Operasyonla ilgili bilgilerin toplanmasının ardından yaklaşık altı ay önce de çete üyeleriyle ilgili teknik takip başlatıldı. Teknik takipte önemli deliller elde edildi. Ancak henüz üyelerin tamamına ulaşılmadı. Çeteye yönelik iki ay sonra operasyon yapılması planlanıyordu. Ancak, konuyla ilgili haberlerin basında yer alması nedeniyle operasyon öne alındı.

KÖSTEBEK ARAŞTIRILIYOR

Taraf gazetesinin haberine göre; operasyonla ilgili teknik takip devam ederken, bilgilerin basın sızması hükümette de büyük sıkıntıya yol açtı. Özellikle, çete üyelerinin AKP'nin kurucuları olarak nitelendirilmesi hükümette büyük rahatsızlığa yol açtı. Operasyon bilgisinin “hükümete” ve “operasyona” zarar vermek isteyen birileri tarafından bilinçli olarak sızdırıldığı düşünülüyor. Bunun için de köstebek araştırması yapılıyor.