Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.279
-0.41%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Ankara'daki saldırıda Suriye izi

  Ankara'da emniyet binalarına yapılan roketli saldırıda Suriye şüphesi..
  • 22.09.2013 - 09:25
  Ankara'daki saldırıda Suriye izi

  Ankara daki saldırıda Suriye izi #1

  Emniyet'e ait iki binaya önceki gece saldırı düzenleyen DHKP-C'li teröristlerin eylemlerini genellikle PKK ve Ortadoğu kökenli terör örgütlerinin kullandığı roket atarlarla gerçekleştirmesi dikkat çekti

  Emniyet teşkilatını hedef alan yasadışı örgütün, önceki akşamki eyleminde kullandığı silahların RPG-7 tipi olması dikkati çekti.

  SURİYE İZİ

  Genellikle PKK ve Ortadoğu kökenli terör örgütlerinin kullandığı roketatarın kullanılması, örgütün silahı Suriye'den edinmiş olabileceği yorumlarına yol açtı.

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba eylemini geçen şubatta gerçekleştirdikten sonra başkentte arka arkaya eylemlere başlayan DHKP-C, Adalet Bakanlığı ile Ak Parti Genel Merkezi'ne lav silahıyla saldırılar düzenlemişti. Ak Parti Genel Merkezi'ne yönelik eylemi gerçekleştirdikten sonra yurtdışına kaçtığı değerlendirilen Muharrem Karataş'ın 6 ay sonra yeniden Türkiye'ye eylem için gelmesi dikkati çekti. Her yerde aranan Serdar Polat'ın ise Yunanistan'da özel eğitim gördüğü biliniyordu.

  8 DAKİKADA VURDULAR

  Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, olayın ardından bölgedeki MOBESE kameralarında yapılan ilk incelemelerde eylemcilerin saldırıyı 8 dakika içinde gerçekleştirdiği ve Dikmen Vadisi'ne kaçtıkları tespit edildi. İki teröristin roketatarı koydukları gitar çantasındaki elbiseleri eğitimli köpeklere koklatan polis, saldırganların izini bir süre takip etti ve eylemcilerin vadiden çıkarak Dikmen caddesini kullanarak Konya Yolu'na çıktıkları anlaşıldı. Bu sırada, geçiş güzergâhı üzerindeki MOBESE kameraları üzerinde yapılan incelemede, zanlılar iki kez kameraya yakalandı. Havadan iki şüpheliyi takibe alan polis, Akpınar mahallesinin Konya yolu üzerindeki ağaçlık bölgede zanlıları kıstırdı. Özel harekât timlerinin hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte, polis, iki şüpheliye önce uyarı anonsu yaptı.

  Uyarıya silahla karşılık verilmesi üzerine özel harekât polisleri iki dakika süren operasyonda iki eylemciyi vurdu. Takviye polis ekiplerinin gelmesiyle birlikte, şüphelilerden birisinin olay yerinde öldüğü anlaşıldı. Olay yerinde yapılan incelemelerde, ölen eylemcinin Muharrem Karataş, yaralı olan eylemcinin ise Serdar Polat olduğu anlaşıldı. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden olay yeri incelemesinde eylemcilerin yanındaki çantadan Rus malı F1 tipi iki el bombası çıktı.

  Ayrıca, örgütün aldığı karar doğrultusunda eylemlerde silahlı çatışmaya girilmesi riskine karşın üç tabanca bulundu. Tabancalardan birisinin suikast silahı olarak bilinen Rus yapımı tam otomatik tabanca olduğu ortaya çıktı. Ayrıca eylemcilerin yanında DHKP-C'de pek görülmeyen Uzi benzeri silah bulunması dikkati çekti.

  KONSOLOSLUKTAN ALMIŞ

  İncelemelerde, Karataş'ın üzerinden Ahmet Güzel adına hazırlanmış sahte nüfus cüzdanı ve 1000 euro nakit para bulundu. Ayrıca, diğer eylemci Polat'ın üzerinde bulunan Muzaffer Uzun'a ait sahte nüfus cüzdanının ise geçen şubatta Türkiye'nin Viyana Başkonsolosluğu'ndan alındığı belirlendi. Ölen Karataş hakkında 6 kez, yaralı Polat hakkında ise 4 kez mahkemelerden arama kaydı çıkarıldığı anlaşıldı.

  Olay yerinde yapılan incelemelerde, ölen eylemcinin Muharrem Karataş, yaralı olan eylemcinin ise Serdar Polat olduğu anlaşıldı.


  Görüş Bildir