Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.372
-6.70%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Ankara'dan İsrail'in çağrısına cevap

  Dışişleri: "Basına mesaj vermek yerine senden beklenen adımları at. Tutumumuzda hiçbir değişiklik yok.."
  • 22.10.2012 - 14:01
  Ankara'dan İsrail'in çağrısına cevap

  Ankara dan İsrail in çağrısına cevap #1

  Gazze'ye insani yardım götüren "Mavi Marmara" gemisine İsrail askerlerince uluslararası sularda düzenlenen saldırıyla gerilen Türkiye-İsrail ilişkilerinde geri adım atan İsrail olmuştu. Kudüs'te bir grup Türk televizyoncu ile bir araya gelen İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın çok taraflı küresel ve stratejik işlerden sorumlu siyasi direktörü Pinhas Avivi, "Sorunları bir kenara bırakıp artık geleceğe bakmalıyız" demişti.

  TÜRKİYE'DEN JET CEVAP

  Herkes bu açıklama sonrası Ankara'nın tavrını merak ediyordu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in çağrısına şu satırlarla cevap verdi: "Basın aracılığıyla mesaj verme. Senden beklenen adımları at. Tutumumuzda hiçbir değişiklik yok"

  İşte Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan o açıklama

  İsrail makamlarının, işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerine bir yenisini ekleyerek, Doğu Kudüs’teki Gilo Yahudi yerleşiminde 797 yeni birimin inşasına onay vermesini şiddetle kınıyoruz.

  İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetleri uluslararası hukukun ihlalidir. İsrail’in, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ve uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen yerleşim faaliyetlerini ısrarla sürdürmesi, iki devletli barış vizyonunu tehlikeye sokmaktadır.

  İsrail, Orta Doğu’da kalıcı barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine son vermelidir. Bu çerçevede, uluslararası toplumu da, sözkonusu faaliyetlere gereken tepkiyi vermeye davet ediyoruz.


  Görüş Bildir