Euro
11.3576
1.48%
Dolar
9.7654
1.7%
Altın
564.57
1.99%
Borsa
1.487
0.47%
Bitcoin
609.251
3.88%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C
  Ankara'dan Maliki'ye cevap

  Ankara'dan Maliki'ye cevap

  Dışişleri: "Mesnetsiz suçlamalar yerine Irak halkını kucakla!"
  • 23.11.2012 - 09:39

  Ankara dan Maliki ye cevap #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak konusundaki son değerlendirmelerine karşı Irak Başbakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Kendisinin kehanet ettiği petrol savaşına da Irak merkezi hükümeti izin vermeyecektir" ifadeleri kullanmıştı.

  Dışişleri Bakanlığı, bugün Irak'ın açıklamasına yanıt verdi:

  İşte Dışişleri'nden yapılan açıklama;

  Irak Başbakanlık internet sitesinde önceki gece (21 Kasım) yayınlanan bir basın açıklamasında, Sayın Başbakanımızın aynı gün Pakistan'a hareketi öncesinde yaptığı basın toplantısında Irak'taki son gelişmelere ilişkin dile getirdiği samimi endişeler hakkında bazı hezeyanlara yer verildiği görülmüştür.

  Sözkonusu açıklama, Irak Başbakanlığı'nın, en hafif tabiriyle, gerçeklik duygusundan koparak Irak'taki durumla ülkemizdeki durumu karıştırdığını göstermektedir.

  "ÜLKEMİZE YÖNELİK MESNETSİZ İDDİALAR"

  Sayın Başbakanımızın, sadece Irak halkının esenliğini düşünerek dile getirdiği haklı endişelerin, Irak Başbakanı tarafından ülkemize yönelik mesnetsiz iddialar ortaya atmak için dayanak yapılmasını şiddetle reddediyoruz.

  Irak Başbakanının, Türk halkının beklentileriyle ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine, öncelikle ülkesindeki durum hakkında, Irak siyasi partileri tarafından da gündeme getirilen kaygıları dikkate almasını, ülkesinde gerginliği tırmandıran politikalardan vazgeçerek tüm Irak halkını kucaklayacak bir yaklaşım benimsemesini ve mesnetsiz suçlamalarla cevap vermeye kalkışmak yerine, bu konudaki önerilere samimiyetle kulak vermesini tavsiye ederiz.

  "IRAK BUNU YAPARSA İLİŞKİLERİN ÖNÜNDE ENGEL KALMAYACAK"

  Komşumuz Irak ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirip güçlendirme yönündeki irademiz tamdır. Bu iradeye sahip olduğunu eylem ve söylemleriyle ispatlaması gereken taraf ise Maliki Başbakanlığı'ndaki Irak Hükümetidir. Bu yapıldığı takdirde, Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır. 

  Ankara dan Maliki ye cevap #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir