Petrol
86.92
-1.28%
Euro
17.9354
-0.47%
Dolar
18.5419
0.13%
Altın
981.51
-0.61%
Borsa
321
0.00%
Bitcoin
361.285
3.28%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Ankara'nın Annan'a Suriye mesajı: Çabuk olun

  Başbakan Erdoğan, BM'nin Suriye özel temsilcisi Annan'a "çabuk olun" mesajı verdi.
  • 14.03.2012 - 07:40
  Ankara'nın Annan'a Suriye mesajı: Çabuk olun

  Ankara nın Annan a Suriye mesajı: Çabuk olun #1

  Görüşmelerde Annan'a uluslararası camianın elini çabuk tutması mesajı verildi. Annan, dün de Ankara'da Suriyeli muhalifleri dinledi. Esad'dan cevap beklediğini vurgularken, 'Bu cevabı aldığımızda nasıl bir tepki vereceğimizi de bilmiş olacağız" dedi.

  BM eski Genel Sekreteri olan Kofi Annan, Şam'da Suriye lideri Beşşar Esed'e ilettiği yol haritasının ayrıntılarını da hem Ankara'ya hem de dün görüştüğü Suriyeli muhaliflere anlattı.

  Beş maddelik yol haritası şu noktalardan oluşuyor:

  5 MADDELİK YOL HARİTASI

  1. Ateşkes ilan edilmesi ve bunun BM Güvenlik Konseyi'nden çıkacak kararla bağlayıcı hale getirilmesi. BM ve Arap Ligi gözlemcilerinin ateşkesi denetlemesi.
  2. İnsanî yardım ulaştırılması.
  3. İçinde muhalif Suriye Milli Konseyi (SMK) üyelerinin de yer alacağı bir birlik hükümeti kurulması
  4. Seçim yasasının hazırlanması
  5. BM ve Arap Ligi gözetiminde meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması.

  Kofi Annan ile görüşmesinin ardından basına konuşan SMK Başkanı Burhan Galyun, 'Şu anda dönüm noktasındayız. Ya Suriye yönetimi, halkının taleplerine kulak verecek ya da yönetim, halkını öldürmeye devam ederse kötü bir sürece girilecek.' dedi. Galyun, bazı ülkelerin kendilerine silah sözü verdiğini söyledi, ancak bu ülkelerin ismini vermedi. Galyun, Ankara'da Annan ile bir araya gelirken, başkanı olduğu Suriye Milli Konseyi'nden önemli bir istifa haberi geldi. Esad rejiminin önde gelen muhaliflerinden biri olan Haitham el-Maleh, örgütte bir kaos ortamı yaşandığını, hiçbir politika geliştirilemediğini belirterek istifa etti. Kendisini başka muhalif liderlerin de izleyeceğini söyledi. Maleh'in istifası, bölünmüş durumdaki muhalefeti tek ses haline getirme çabalarına büyük darbe olarak görülüyor.


  Görüş Bildir