Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
500.012
0.69%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Antalya Camii'nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

  Tamamlandığında Antalya'nın en büyük camisi olmaya aday olan Antalya Ulu Cami'nin içerisinde aynı anda 30 bin kişi ibadet edebilecek.
  • İHA
  • 10.04.2015 - 17:21
  Antalya Camii'nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

  cami

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, tamamlandığında Antalya’nın en büyük camisi olmasını planladığı ’Antalya Ulu Cami’ projesinin tanıtımını Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) konferans salonunda, İl Müftüsü Osman Artan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi.

  30 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDECEK

  Otogar karşısında, Antalya Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nın kesiştiği yerde 42 bin 800 metrekare alanda yapılacak caminin 10 bin kişi kapalı, 20 bin kişi ise açık alanda aynı anda ibadet edebileceği belirtilirken, caminin 13 bin metrekaresi yeşil alan olarak hazırlanırken kubbenin yüksekliğinin 53 metre, çapının ise 42 metre olarak tasarlandığı ifade edildi. 4 minareli caminin minare boyları ise ikisi 87 metre, diğer ikisi de 77 metre olacak şekilde tasarlandı. Ayrıca caminin içerisinde 450 kişilik konferans salonu, kültür merkezi, kafe, restoran, külliye ve çocuk oyun alanlarının olması planlanıyor.

  Antalya Camii nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek #2

  "ÖNCEKİ 5 YILI ÇALIŞARAK 1 YILA SIĞDIRDIK"

  Bugüne kadar yaptıkları en iyi eserlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Türel, yoğun bir şekilde çalışarak önceki dönem kaybedilen 5 yılı 1 yıl içerisinde geri kazandıklarını hatta geçtiklerini belirten Türel, "Bugüne kadar yaptığımız en iyi eserlerden birisi olacak ve yüzyıllarca Antalya’ya hizmet edecek. Neredeyse önceki 5 seneyi bu yoğun çalışmayla 1 seneye sığdırdık desek yeridir. Hatta geçtik bile diyebiliriz. Bu proje çok anlamlı bir hizmet. Çok önemli bir eser olacak. Antalya Camii projesini daha önce de çok defa ifade ettim. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez çok güzel bir proje olduğunu ve taklit olmadığını, özgün bir mimarisinin olduğunu söylemişti" dedi.

  Antalya Camii nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek #3

  CAMİ İÇERİSİNE MÜZE VE ÇOCUK OYUN ALANLARI

  Caminin kaplamasının beyaz taşlarla yapılacağını ifade eden Türel, caminin modern teknoloji ile bütünleştiğini ve Osmanlı mimarisini taşıdığını belirterek şunları söyledi:

  "Caminin mimarisi modern teknoloji ile bütünleşmiş ve Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyacak. Kaplaması beyaz taşla yapılacak. Caminin İslam Sanatları Müzesi önemli bir parçası olacak. İçerisindeki müze ile Antalya’ya kültür başkenti olması şanına yakışan bir müze kazandırmış olacağız. 450 kişilik konferans salonu, el sanatları ile ilgili bir kültür merkezi ve cami külliyesi yer alacak. Müzenin yanında restoran kafeler, çocuk bakım merkezleri ve çocuk oyun alanları da yapıyoruz. Çocuklar bu alanda zaman geçirirken kadınlarımız ve aileler ise burada namaz kılıp ibadetini yapabilecek. Antalya’ya yeni bir cazibe merkezi ve yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz. Gerçekten bahtiyarım"

  Antalya Camii nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek #4

  2017'DE TAMAMLANACAK

  Başkan Türel, caminin yapımına 2015 yılında başlanacağını ve 2017 yılında tamamlanacağını da sözlerine ekledi. Türel, taslak proje olduğu için maliyetinin ise henüz belli olmadığını söyledi.

  Antalya Camii nde 30 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir