Petrol
110.56
-0.20%
Euro
17.2827
1.45%
Dolar
16.0879
1.02%
Altın
964.77
1.68%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
475.671
-1.22%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  AP: 400 DAEŞ'li saldırı için Avrupa'ya gönderildi

  ABD merkezli Associated Press'e konuşan uzmanlar, IŞİD’in, Avrupa’da saldırılar düzenlemek için 400 militan yetiştirdiğini aktardı.
  • Haber Merkezi
  • 25.03.2016 - 09:06
  AP: 400 DAEŞ'li saldırı için Avrupa'ya gönderildi

  AP: 400 DAEŞ li saldırı için Avrupa ya gönderildi #1

  Buna göre Avrupa’daki IŞİD hücreleri, saldırıların yerini ve zamanını kendileri belirleyen yarı bağımsız yapılar halinde hareket ediyor.

  SALDIRI TALİMATI VERİLDİ

  Birbirleriyle kısmen iletişim içinde olan hücrelere, IŞİD tarafından Paris ve Brüksel saldırılarında olduğu gibi yüksek can kaybına yol açacak türden saldırılar düzenleme talimatı verilmiş durumda.

  İSTİHBARAT YETKİLİLERİ AP'YE KONUŞTU

  AP’ye konuşan Iraklı ve Avrupalı istihbarat yetkilileri, Avrupa’da saldırı düzenlemeleri istenen militanların Irak ve Suriye’deki kamplarda yetiştirildiğini söyledi. 22 Mart günü Brüksel’de gerçekleştirilen ve 34 kişinin ölümüne yol açan saldırıları düzenleyen grubun da IŞİD tarafından eğitilen bu hücrelerden biri olduğu düşünülüyor.

  OPERASYONLAR DÜZENLENİYOR

  Saldırıların ardından güvenlik alarmının en üst düzeye çıkarıldığı Belçika’da, sık sık şüpheli adreslere operasyonlar da yapılıyor.

  15 KİLO PATLAYICI BULUNCA PANİKLEDİLER

  Terörist kardeşlerin evlerinde yapılan aramada 15 kilo TATP adı verilen patlayıcının bulunması güvenlik yetkililerini paniğe sevk etti. New York Times’ın haberine göre sıradan insanların alabileceği kimyasallarla zor bir süreçle üretilebilen patlayıcıdan büyük miktarda üretmek ve saklamak oldukça zor bir çalışma gerektiriyor.

  Üretim için çok hassas ölçümler yapılmadığı takdirde kazayla patlaması veya etrafa dayanılmaz bir koku yayılması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda kristalize patlayıcı için üretimin tamamlanmasının ardından patlayıcının soğutucu ile saklanması gerekiyor. TATP’nin ömrü ise 1 hafta.

  PARİS BOMBACISINDA BU PATLAYICIDAN 250 GRAM VARDI

  Bu sürenin aşılmasından sonra patlayıcı etkisini yitirmeye başlıyor. 15 kiloluk üretim daha önce hiç karşılaşılmayan bir durum. Güvenlik uzmanlarına göre Paris bombacılarının intihar yeleklerinin her birinde bu patlayıcıdan sadece 250 gram bulunuyordu.

  PASKALYA KATLİAMI PLANLIYORLARDI

  Times gazetesi, Belçika'daki bir IŞİD hücresinin bu haftasonu Hristiyanların Paskalya bayramı kutlamaları sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmeyi planladığını, hücre liderinin öldürülmesi üzerine planların değiştirildiğini yazıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir