Euro
10.1376
-0.03%
Dolar
8.6368
-0.12%
Altın
487.28
-0.15%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.740
-1.59%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  AP: Türkiye Suriyelilere sert kurallar koyuyor

  AP: Türkiye Suriyelilere sert kurallar koyuyor

  AP haber ajansı, Türkiye'nin Suriyelilerin ülkede seyahat etmelerine yönelik kuralları sertleştirmeye başladığını bildirdi.
  • Ajanslar
  • 23.09.2015 - 19:59

  Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı haberini, İçişleri Bakanlığı'nın 29 Ağustos tarihli bir sayfalık genelgesine dayandırdı.

  "TÜRKİYE'NİN İMAJINI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

  Dönemin İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün imzasını taşıyan genelgede, Türkiye'den yasa dışı yollarla üçüncü ülkelere geçmek isteyen Suriyelilerin "kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından tehdit oluşturduğu", Türkiye'nin "uluslararası alandaki imajını da olumsuz etkilediği" belirtiliyor.

  AP: Türkiye Suriyelilere sert kurallar koyuyor #1

  Genelgede, Suriyelilerin ellerindeki belgelerin kontrol edilmesi, bulundukları ilden izinsiz ayrılmalarının önlenmesi, izinsiz ikamet ili dışında bir ile gidenlerin seyahatlerinin engellenmesi ve bu şahısların ikamet illerine gönderilmeleri talep ediliyor. Genelgede ayrıca "Kolluk birimleri tarafından seyahat firmalarının Suriyeli yabancıları izinsiz olarak ili dışına çıkarmamaları konusunda bilgilendirilmesi" isteniyor.

  AP: Türkiye Suriyelilere sert kurallar koyuyor #2

  "SURİYELİLERE GÖZ AÇTIRILMIYOR"

  Associated Press haber ajansına konuşan İstanbul'daki Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Ahmet İçduygu, genelge ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmış:

  ''Suriyeliler konusunda ilk kez onların hareket serbestini kısıtlamaya yönelik bir çalışma görüyoruz. Suriyelilere göz açtırılmıyor."

  AP: Türkiye Suriyelilere sert kurallar koyuyor #3

  EDİRNE'YE GİDEN SURİYELİLER KAMPLARINA GERİ GÖNDERİLİYOR

  Avrupa ülkelerine gitmek için karadan Edirne’ye giden Suriyeliler durdurulmuştu. Bu kişiler kamplarına geri gönderiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir