Petrol
85.05
2.64%
Euro
17.7427
0.05%
Dolar
18.4825
0.04%
Altın
968.54
0.58%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.151
-0.26%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  Arabuluculuk yasalaştı

  Yargıya alternatif bir yol olarak görülen arabuluculuk yasa tasarısı yasalaştı.
  • 07.06.2012 - 02:38
  Arabuluculuk yasalaştı

  Arabuluculuk yasalaştı #1

  TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarını ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

  Yeni sistem, anlaşmalı boşanma davaları, trafik kazaları, kat mülkiyeti gibi özel hukuku ilgilendiren konularda taraflar arasında uzlaşmanın sağlanmasını amaçlıyor.

  DAVA ÖNCESİ ARABULUCU

  Kanuna göre bundan böyle, dava süreci başlamadan önce taraflar anlaşmaları halinde ortak bir arabulucu seçebilecek.

  Niteliği gereği yargısal bir yetkinin kullanımı olarak sadece hakim tarafından yapılabilecek işlemler arabulucu tarafından yapılamayacak.

  Dava açıldıktan sonra tarafların birlikte arabulucuya başvuracaklarını beyan etmeleri halinde, yargılama mahkemece 3 ay süre ile ertelenecek.

  Arabuluculuk faaliyeti sonunda tarafların anlaştıkları, anlaşamadıkları veya arabuluculuk faaliyetinin nasıl sonuçlandığı, bir tutanak ile belgelendirilecek.

  Taraflar, arabuluculuk sürecinin sonunda bir anlaşmaya varırlarsa anlaşmayı icra mahkemesine ibraz edip icra edilebilirliğine ilişkin bir şerh verilmesini talep edebilecek. Bu şerhi içeren anlaşma, ilam niteliğinde belge sayılacak.

  KİMLER ARABULUCU OLABİLİR

  Mesleğinde en az 5 yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olanlar, kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmayanlar, arabuluculuk eğitimi tamamlayanlar, Adalet Bakanlığı'nca yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olanlar arabulucu olabilecek.

  Arabuluculuk eğitimi, hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisi tarafından verilecek.


  Görüş Bildir