Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Arap Birliği toplandı: Gündem Halep

  Arap Birliği toplandı: Gündem Halep

  Arap Birliği, başta Halep olmak üzere Suriye'deki son gelişmeleri görüşmek üzere Kahire'de daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplandı.
  • AA
  • 15.12.2016 - 19:12

  Katar'ın talebi üzerine gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Katar'ın Kahire Büyükelçisi Seyf Bin Mukaddem El-Buayneyn, "Suriye rejiminin, hastaneleri hedef alması, kentin altyapısını sistematik bir şekilde yıkması ve insanlık medeniyetinin sembollerini bombalaması gibi işlediği insanlık dışı suçlar ve ihlaller savaş suçlarına eşdeğerdir." dedi.

  "BEKLENTİLERİ KARŞILAYAN BİR KARAR ALMAYI ÜMİT EDİYORUZ"

  Suriye halkının çektiği sıkıntıların boyutlarının daha iyi idrak ederek sonlandırılması ve rejim ile müttefiklerinin işlediği vahşi saldırılara son verilmesine ek olarak ülkede akan kanın durdurulması için bir araya geldiklerini söyleyen Buayneyn, "Beklentileri karşılayan bir karar almayı ümit ediyoruz." diye konuştu.

  Arap Birliği toplandı: Gündem Halep #1

  HALEP'TE VAHŞİ SOYKIRIM VAR..

  Buayneyn, Arap ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyanın, rejim ve müttefiklerinin keyfi şekilde masum insanları bombalayarak Halep'te işlediği "vahşi soykırım" karşısında büyük endişe duyduğunu dile getirerek, "İnsan hakları ilkelerinin tümünü ihlal eden rejim ve zebanileri, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği, daha önce görülmemiş şekilde açık alanlarda korkunç infazlar gerçekleştiriyor." ifadelerini kullandı.

  Halep'teki zulümden kurtulan ilk konvoy VİDEO

  SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRI

  Suriye rejiminin sivillere yönelik "insanlık dışı" saldırılarını engellemek için Arap ülkelerinin ortak ve ciddi bir tutum oluşturmasını isteyen Buayneyn, uluslararası topluma, "bu saldırıların sorumlularının uluslararası adalet önüne çıkarılması, rejim ile müttefiklerinin işlediği katliamları ve ihlalleri durdurmak için acilen harekete geçilmesi, güvenli insani koridor açılması, Halep başta olmak üzere diğer kentlere yardımların ulaştırılması" çağrısında bulundu.

  Buayneyn, Katar'ın bu savaşı ve rejim ile müttefiklerinin yaptığı ihlalleri en ağır ifadelerle kınadığını kaydederek, şöyle dedi: "Suriyeli 100 binden fazla sivil, birkaç kilometrekarelik bir alana sıkışmış durumda. Bu insanlar en temel ihtiyaçlardan dahi mahrum şekilde insani bir felaket yaşıyor ve her gün ölümle yüz yüze geliyorlar. Bu durum BM Güvenlik Konseyinin hukuki, siyasi ve etik sorumluluklarını almasını, ayrıca Suriye krizinin tüm taraflarının sivillere yardıma ve kurtarılmasına olanak sağlayacak acil ve daimi ateşkesi sağlamak için çalışmasını gerektiriyor."

  Görüş Bildir