Euro
10.1105
1.26%
Dolar
8.3577
0.63%
Altın
478.02
0.32%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
408.300
-7.70%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Arınç: 35 yıldır çekilen sıkıntıları çözüyoruz

  Bülent Arınç'tan çözüm süreciyle ilgili açıklamalar..
  • 07.04.2013 - 15:24
  Arınç: 35 yıldır çekilen sıkıntıları çözüyoruz

  Arınç: 35 yıldır çekilen sıkıntıları çözüyoruz #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 televizyonunda yayınlanan ''Moderatör Hafta Sonu'' programına katılarak gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

  Medyanın çözüm sürecine 100 üzerinden en az yüzde 60, yüzde 70'e yaklaşan olumlu bir desteğinin olduğunu ifade eden Arınç, müzmin AK Parti muhalifleri dışında çok satan gazeteler ve çok izlenen televizyonlarında sürecin Türkiye için çok önemli bir şans olduğu ve desteklenmesi gerektiği yönünde ifadelerin olduğunu dile getirdi.

  "35 YILDIR ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILARI ÇÖZÜYORUZ"

  Çözüm sürecine esas desteği medyadan, siyasetten ve sivil toplum örgütlerinden beklediklerini ve bu desteğin sürekli olmasını istediklerini dile getiren Arınç, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Söyleyecekleri şey çok kolay. 35 yıldır çektiğimiz sıkıntıları böyle bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz. Silahların bırakılması önemli değil mi? Evet önemli. Eylemsizlik önemli değil mi? Evet önemli. 3 aydan beri kan dökülmemesi, bombaların, mayınların patlamaması önemli değil mi? Önemli. Silahlı güçlerin ülkenin dışına çıkacak olmaları önemli değil mi? Evet önemli. Peki Öcalan'ın yıllar sonra nevruz meydanından 'silahlar sussun fikirler konuşsun' demesi önemli değil mi? Evet önemli. Daha ne istiyorsunuz? Yıllardır bunu beklemediniz mi, istemediniz mi? Evet bunlar güzel şeyler, ama bakalım yarın ne olacak? Yarın ne olacağını biz de göreceğiz. Şu gelinen olumlu süreç içerisindeki ana kilometre taşları sizin 35 yıldır bekledikleriniz değil mi? Evet. Peki yarın başka bir şey olsa iş dursa veya tersine dönse ne yapabiliriz? O zaman başladığımız noktaya tekrar döneceğiz. Bu kadar kazanımı bir anda yok farz etmek mümkün değil. Bunu devam ettirmek ve sonunda gerçek huzur ve istikrara kavuşmak olabilecekse, bu hükümete bu çabaları için destek olamak bizim için vazife değil mi?"

  "CHP 3 TANE SEÇENEK GETİRSİN"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in çözüm süreciyle ilgili farklı açıklamalarının olduğunu, kendisinin bu konuda istikrarlı gitmesinin iyi olacağını dile getiren Arınç, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

  "Kişiye yönelik düzenleme yapmak bizim hukukumuzda mevcut değil. Böyle bir şey mümkünse üç tane seçenek getirsin CHP. Şöyle bir yasal düzenlemeyi yapın amacımıza ulaşalım. Biz onlara baktığımız zaman uzmanlara sorduğumuz zaman eğer bunlardan mümkün olabilecek bir düzenleme varsa ki sadece onlarla sınırlı değil. Yine tutuklu kalmalarını da bir eksiklik olduğunu gördüğümüz kişiler de içerisine alabilecekse hukuk bazında bunu yaparız ama bu temenniyi bir hukuk çerçevesi içerisine koyacak durumda şu ana kadar olmadık. 3. Yargı Paketi ve diğerlerinde yaptıklarımızın dışında. Konuşmayı bıraksınlar. Bize kanun teklifi, bir madde sunsunlar. Biz onu uzmanlara gösterelim yapılabilecekse yaparız. Hiç kimse bundan endişe etmesin."

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönündeki haberlerle ilgili, "Sarıgül'ün ismiyle de CHP'nin adayı olarak da AK Parti'nin karşısında çok fazla şansı olduğunu düşünmüyorum. O zaman olmayacaktır, kendisini yıpratmayacaktır. Bir başka şekilde siyasi hayatına devam edecektir" dedi.

  "SİYASETE ELVEDA DİYECEĞİM"

  Arınç, programda seçim bölgesi Bursa'ya ilişkin soruları da yanıtladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul ve Bursa arasında başlatılan "Seabird" deniz uçağı seferilerinin iki kent arasındaki ulaşım süresini 18 dakikaya düşürdüğünü anlatan Arınç, buna benzer farklı seçeneklerin hayata geçirilmesinin kentlerin gelişimine olumlu katkı sağladığına işaret etti.

  Yaklaşan yerel seçimlerde bazı bakanların büyükşehir belediye başkanlıklarına aday gösterilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Arınç, bunun güzel bir uygulama olacağını söyledi. AK Parti tüzüğü gereği gelecek dönem milletvekili adayı olmayacak başarılı kişilerin yerel yönetimlerde görev almasının makul bir düşünce olduğunu ifade eden Arınç, görev değişimlerinin her zaman yararlı olduğuna işaret etti.

  Büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilmesi yönünde halktan ve teşkilatlardan talep olan bakanların bu konuya daha mesafeli yaklaştığını aktaran Arınç, "Mesela bana 'Bursa Büyükşehir Belediyesi mi, Manisa Büyükşehir Belediyesi mi' diye sorduklarında ben kendi kararımı rahatlıkla açıkladım. Hem de herkesten önce, ikinci bir örneği yok AK Parti'de. Ben ne milletvekili olacağım, ne belediye başkanı olacağım. Ben bir dönem ara vereceğim. Ondan sonra da mümkünse artık siyasete elveda diyeceğim noktasındayım" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir