Dolar
6.8648
0.1035%
Euro
7.7506
0.1757%
Altın
1796.38
0.0785%
Borsa
120115.6
0.6508%
G. Altın
396.319
0.0878%
Bitcoin
63726.93
0.4417%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C
  Arınç: Başbakan'ın bildiklerini bilseniz

  Arınç: Başbakan'ın bildiklerini bilseniz

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cemaat hakkında konuştu.
  • 26.01.2014 - 18:58
  Arınç: Başbakan'ın bildiklerini bilseniz

  Arınç: Başbakan'ın bildiklerini bilseniz #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti'nin Bursa ilçe belediye başkan adayları tanıtım toplantısında konuştu.

  17 Aralık operasyonu sonrası başlayan Cemaat tartışmasına değinen Arınç, "Başbakanımızın içi yanıyor da onun için bazı şeyleri yüksek perdeden söylüyor, siz onun bildiklerini bilseydiniz daha kötü şeyler söylerdiniz" dedi.

  "MİLYONLARCA İNSANLA KAVGAMIZ YOK"

  Cemaatların güzel insanlardan oluştuğunu, hiçbiriyle bir sıkıntılarının olmadığını ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

  "Eğitim, sağlık hizmetleri fevkalade önemlidir. Kardeşlik hukuku, inanç, ahlak sistemi fevkalade önemlidir. Ne başımızdakilerden ne cemaatimizin güzel insanlarıyla... Hangi cemaat olursa olsun hepsini biliyorum, hepsiyle dostum. Ben sadece onların duasını talep eden bir insanım, hiçbir maddi hesabım yok. Milyonlarca insanla bizim bir kavgamız yok. Başbakanımızın içi yanıyor da onun için bazı şeyleri yüksek perdeden söylüyor, siz onun bildiklerini bilseydiniz daha kötü şeyler söylerdiniz.

  Şuna emin olun, şu onbinlerle, yüzbinlerle, milyonlarla, Moğolistan'daki okuldaki öğretmenlerle, Yakutistan'daki öğretmenlerle, onların öğrencileriyle hiçbir meselemiz yok. Ama şunu biliyorum ben, bu taraflardan görünüp de belli siyasi hesaplarla ve alçakça bu hükümeti yıkmak isteyenler var. Bize dua etsinler, onların hakkından gelelim de Türkiye rahatlasın. Her şey ortaya çıktı, tedbirler alındı, hiç telaşınız olmasın."

  "ÇANLARINA OT TIKAYACAĞIZ"

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'nın yerel kanalı AS TV'ye de açıklamalarda bulundu. Hükümete yönelik yıpratma politikalarının bazı kurumlardaki bir takım yandaş insanların işi olduğunun açıkça görüldüğünü dile getiren Arınç, "Bu operasyonu yapanların da çanlarına ot tıkayacağız. Halkımız yapılan işlerin provokasyon olduğuna inanıyor ki, AK Parti etrafında iki üç misli kenetlenme oldu. Vatandaşlarımızdan daha önce oy vermemiş olanlar bile bu operasyonlar karşısında sizin yanınızdayız diyor" dedi.

  "MESELE DERSHANE DEĞİLMİŞ'

  Arınç, "Bir şeyler yaptılar, Başbakanı itham ettiler, bakanları itham ettiler. Anladık ki bundan yola çıkarak hükümeti yaklaşan seçimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimine giderken, çözüm süreci başarıya ulaşmak üzereyken, bunların hepsini perişan edecek bir çabanın varlığı ortaya çıktı. Bir cemaatle ilgili olduğu, cemaatin mensuplarına ve liderlerine yönelik yüksek dozda konuşmalar oldu. Dershanelerle ilgili bir olumsuzluk yaşandı. Hükümet artık dershanelere ihtiyaç kalmadığını, okula dönüşmesi gerektiğini ifade etti. Buna çok üst perdeden karşılık verildi, aksi sanki olmazsa olmaz kabul edildi. Biz çözüm için çok uğraştık, 2 yıllık bir geçiş süreci kabul edildi. Bütün dershane sahipleri bana teşekkür etti, bizim de istediğimiz buydu dediler. Biz mesele çözüldü derken, aslında mesele dershane değilmiş başka konulara sıçrayan olaylarla karşılaştık" diye konuştu.

  "SAVCILAR BOYLARINI AŞACAK İŞLER YAPMAYA BAŞLADILAR"

  "İsmi geçen cemaatle ilgili kanaatlerimiz hep iyidir. Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, hem eğitim hizmetleriyle, olumlu çalışmalarında hep olumlu destek sağladık" diyen Arınç, kendilerini belki cemaatten gösteren, niyetleri başka olan birilerinin bu ilişkileri bozacak bir noktaya getirdiğini söyledi. "Sadece bakanlarla sınırlı kalmadılar, MİT'in bir takım operasyonlarına işi sıçrattılar" diyen Arınç, şöyle devam etti:

  "Bir takım savcılar boylarını aşacak düzeyde başka işler yapmaya başladılar. HSYK'nın açıklamaları gündeme oturdu, yetkileri olmamasına rağmen. Türkiye'de dini ve hayır hizmetlerinde çalışan, Türkiye'yi birleştirici unsurları haline gelen, yurt içinde ve yurt dışında eğitim hizmetleri yürüten kuruluşlarla hiçbir sıkıntımız yok. Bunların içinde siyasete talip olan, hükümeti devirmeye çalışan bir organizasyonla karşılaştığımızı düşünüyoruz. Hükümet tedbir almak zorunda. Bu Türkiye'nin iç ve dış itibarını, mali itibarını bozacak noktaya geldi, bir takım mali şartlar tersine dönecek noktaya geldi. Türkiye dışarıda sanki bir istikrarsızlığa gidiyormuş algısı oluştu. Hükümet hemen müdahale etti, görevi kötüye kullanan kamu elemanları ile ilgili tedbirler oldu, atamalar oldu. Başbakana, AK Parti'ye uzanacak bir operasyonu, bana göre çok meşru bir şekilde engellendi."

  Daha önce darbecilerin kendilerini kapatmak istediğini ifade eden Arınç, "Bu operasyonu yapanların da çanlarına ot tıkayacağız. Halkımız yapılan işlerin provokasyon olduğuna inanıyor ki, AK Parti etrafında iki üç misli kenetlenme oldu. Vatandaşlarımızın, daha önce oy vermemiş olanlar bile bu operasyonlar karşısında sizin yanınızdayız diyor" şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir