Dolar
7.3347
0.0149%
Euro
8.6873
0.5265%
Altın
1933.13
0.8919%
Borsa
1118.2
0.3608%
G. Altın
456.287
0.9366%
Bitcoin
84854.82
0.3365%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C

  Arınç: Birand çok cesur bir insandı

  "Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı"
  • 17.01.2013 - 19:47
  Arınç: Birand çok cesur bir insandı

  Arınç: Birand çok cesur bir insandı #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tedavi gördüğü hastanede vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand'ın, Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteci olduğunu belirterek, ''Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı'' dedi.

  Arınç, Ümraniye Nikah Sarayı'nda düzenlenen Tevfik İleri'yi anma programı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Mehmet Ali Birand'ın vefatına ilişkin soru üzerine Arınç, Birand'ı tedavi gördüğü hastanede öğle saatlerinde ziyaret ettiğini, ancak yalnızca oğlu ve hekimleriyle görüşebildiğini söyledi.

  "TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GAZETECİYDİ"

  Birand'ın saat 18.30 sıralarında hayatını kaybettiğini ifade eden Arınç, ''Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteciydi. Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı. Böyle kısa bir süre içinde hayatını kaybetmiş olması hepimizi derinden üzdü. Allah'tan rahmet diliyorum, Allah taksiratını affetsin. Eşine, çocuklarına, sevenlerine, çalıştığı kuruma, mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

  Tevfik İleri'yi anma programının ardından hastaneye giderek Birand'ın ailesine taziyede bulunacağını dile getiren Arınç, ''Bugün Sayın Başbakanımızla da görüşmüştüm. Kendisi de sağlık dileklerini ifade etmişti. Ama şu anda o da haberi almıştır umuyorum'' dedi.

  Arınç, Birand'ın cenazesiyle ilgili henüz bir bilgisi olmadığını, eğer yarın İstanbul'dan kalkacak olursa kendisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da MKYK Toplantısı olmasına rağmen katılacağını belirtti.

  Birand'ın vefatından dolayı gerçekten çok üzgün olduğunu dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

  ''En son 32. Gün'ü birlikte yapmıştık. 2012 yılının bir değerlendirmesini yapmıştık. O da benim için bir hatıra olacak. Meclis Başkanlığım döneminden bu yana her konuyu birlikte paylaştığımız, geçmiş yakın siyasi tarihin üzerindeki bütün perdeleri kaldıran çok cesur bir insandı, yazarken de televizyon programları yaparken de... Ona çok borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Kendisine tekrar Allah'tan rahmet diliyorum.''

  Görüş Bildir