Dolar
7.2401
-1.3301%
Euro
8.5383
-0.8983%
Altın
1988.67
-1.9185%
Borsa
1094.1
1.7275%
G. Altın
462.049
-3.4277%
Bitcoin
84925.74
-2.496%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Arınç: Cenazelerin Türkiye'ye getirilmesi insani bir olay

  Arınç: Cenazelerin Türkiye'ye getirilmesi insani bir olay

  Arınç'tan gündeme ilişkin değerlendirmeler..
  • 14.01.2013 - 17:53
  Arınç: Cenazelerin Türkiye'ye getirilmesi insani bir olay

  Arınç: Cenazelerin Türkiye ye getirilmesi insani bir olay #1

  Paris'te öldürülen 3 PKK'lının Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç "Bu insani bir olay, cenazenin provokasyona dönüşmesine izin vermeyin" dedi. Arınç ayrıca kendisini eleştiren CHP ve MHP'ye de sert eleştirilerde bulundu.

  Arınç'ın konuşmasından satır başları:

  "PROVOKASYONA PRİM VERMEYELİM"

  Cenazeler doğrudan İstanbul'a mı gelecek Diyarbakır'a mı gelecek belli değil. Bu açıklamalara bakarsak bir düşünce doğrudan Diyarbakır'a gelecek, oradan memleketlerine gönderilecek. Bir başka düşünceye göre pazartesiye kalacaktı, ama yine aynı senaryo uygulanacak. Cenazeyi provoksyona dönüştürmek isteyen marjinal gruplar olabilir. Bunlara karşı uyanık olalım. Aksi takdirde güvenlik güçlerimiz olaya müdahale eder. Cenaze defni insani bir olaydır, bunlara prim vermemek lazım.

  Arınç'ın Paris'te öldürülen 3 PKK'lı için açıklamaları

  Arınç: Cenazelerin Türkiye ye getirilmesi insani bir olay #2

  "ÜZÜLDÜĞÜMÜ SÖYLEYEREK ONLARI YÜKSELTMİŞ OLMUYORUM"

  Arınç, ölen PKK'lılar için üzüntü duymasıyla ilgili Oktay Vural'dan gelen eleştiriye ilişkin soruya "Bu Oktay Vural'dan beklenen bir konuşmadır. Neyse aklıma geleni söylemeyeyim, çünkü kendisinden tazminat kazandım, onu geri vermek zorunda kalmayayım. Düşünün ki 3 tane kadın sorgusuz sualsiz öldürülüyor, ortalık kan gölüne dönüyor. İstedikleri kadar suçla ilişkisi olsun bir insanın hayatına bu şekilde son verilmesine ben üzüldüm. Bunu söyleyerek onları yükseltmiş olmuyorum.

  "OKTAY VURAL PSİKOLOJİK DESTEK ALMALI"

  Buna karşılık Oktay Vural "iyi ki gebermişler" diyor, ikimizin arasındaki fark bu. Ona bir tavsiyem var: Onu yıllardır gözlemliyorum, ayağa kalkıp sağa sola bağırıyor, mimiklerine bakıyorum hareketlerine bakıyorum, üzülüyorum onun için. Bir hekime görünmeli mutlaka, psikolojik destek almalı..

  "SÜREÇ BAŞARILI OLURSA MHP BARAJIN ALTINDA KALIR"

  Bahçeli'nin su testisi su yolunda kırılır açıklamasıyla ilgili: "Geçtiğimiz grup toplantısında sayın Bahçeli bu sürece tepki gösterdi. Hükümete Sayın Başbakan'a yüklendi. Siz oraya giderseniz ben de Silivri'ye gideceğim demişti. Sayın Bahçeli'nin tavrı kendi düşüncesinde istikrarlıdır. Bu davranışını yıllardır tekrarlıyor. MİT-İmralı görüşmeleri kamuoyunda nasıl karşılandı: CHP bu sürece destek verdi. BDP süreci destekliyor. Diğer siyasi partilerden de büyük bir tepki gelmedi. Medyanın yüzde 70'i süreci destekliyor. STK'ların yüzde 80'i destekliyor. MHP'nin Genel Başkanı dışında büyük bir topluluk bu süreçten büyük fayda göreceğini ve provakasyona karşı uyarıcı önlemlerde bulunuyor. Eğer süreç başarılı olursa MHP barajın altında kalır. Çünkü bu millet kanın durmasını istiyor."

  "HALUK KOÇ BANA LAF YETİŞTİRECEĞİNE PARTİSİNİN BAŞARISIZLIĞINA BAKSIN"

  Arınç'a siyaset gevesi diyen haluk Koç'a yanıt: "Haluk Koç'un ne dediğini anlamak mümkün değil. CHP yeri geldiğinde bizi Atatürk kurdu diyor, yeri geldiğinde Cumhuriyet'i biz getirdik diyor. Diyor da 63 yıldır niye iktidara gelemiyorlar. Bir siyasi parti bile değil. Siyasi partinin iktidar olma hedefi vardır. CHP'de iktidar olma azmi görüyor mu? Yok. CHP'nin niçin iktidar olamadığını sorgulasınlar, Atatürk'ün arkasına saklanmasınlar. Biz daha nice seneler iktidara geleceğiz diyoruz. Haluk Koç kendi partisinin başkanlığını sorgulamak yerine bana laf yetiştirmeye çalışıyor."

  ÖCALAN'A 12 KANAL AÇIK

  Arınç, "Öcalan'a daha önce disiplin cezaları verilmiş. Bu cezalar 2011 yılı sonu itibariyle sona ermiş. Bir yıl izlenmiş ve disiplin cezası gerektirecek bir durum görülmemiş. Buna ceza ve infaz kurumundaki idare ve gözlem kurulu karar veriyor. Bu sebeple 12 Ocak 2013 günü odasına 42 ekran LCD televizyon konmuş. Aynı gün saat 15.30 itibariyle TRT1, TRT 6, CNN Türk, Kanal 7, Samanyolu, Show, Kanal D, atv, Star, NTV, Ülke TV ve Kanal 24 yayınlarını izleyebilmektedir" dedi.

  Ensonhaber özel canlı takip

  Her hakkı saklıdır

  Görüş Bildir