Dolar
7.8073
0.0858%
Euro
9.105
0.0098%
Altın
1884.69
0.1785%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
472.674
0.0887%
Bitcoin
83457.55
-1.5739%
22ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 22 C

  Arınç: Gönlümüz hep onu arayacak

  Arınç, resmi Twitter hesabından Neşet Ertaş'ın vefatıyla ilgili açıklamalarda bulundu...
  • 25.09.2012 - 12:11
  Arınç: Gönlümüz hep onu arayacak

  Arınç: Gönlümüz hep onu arayacak #1

  'Ertaş'ın bir sanatçı olarak Türk Halk Müziği için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu işin uzmanları daha iyi bilir ve takdir ederler' ifadesine yer veren Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "ONU İZLMEYE DOYAMIYORDUM"

  "Ancak bir gönül insanı, bir Anadolu ozanı ve aşığı olarak, bizim yüreklerimize bıraktığı duygu ise bambaşkadır. Onun karakavruk yapısı Anadolu bozkırının bir haritası, türkülerindeki çığlığı ise bu ülke insanının yürek yangını gibiydi. Sazıyla baş başa kaldığında onu seyretmeye doyamıyordum. Adeta kendisinden geçiyor, sazının her bir teliyle bir başka aleme akıyordu. Her bir vuruş aynı zamanda, yüreklerimizin ve ruhumuzun da bam teline dokunuyordu. En ıssız ve ücra duygularımız onun bozkırın toprağı gibi kavrulmuş çığlığıyla ayaklanıyor, harekete geçiyordu.

  "O MODERN ZAMANLARIN KARACAOĞLAN'I YUNUS'U İDİ"

  Karacaoğlan, Emrah ve Yunus tadındaki sözleriyle bizi de bizden alıp o çok derinlerimizde saklı olan uzaklara götürüyordu. O modern zamanların, Emrah'ı Karacaoğlan'ı ve Yunusu idi. Yalnızca müzikte usta değildi. Gösterişten uzak, sade Türkçesi ile dile getirdiği türkülerindeki anlamı tarif etmemiz mümkün değil. Türküleriyle 'gönülden gönüle' giden bir yol açmayı başarmıştı. Hep gönlünden konuşur ve yalnızca gönüllere seslenirdi. Çünkü onda aşıklık istidadı vardı, derununda hep 'Leylasından kalma büyük bir sevdanın ateşi yanardı. Öyle zannediyorum ki o hep o ateşin verdiği acıyla söylerdi."

  "GÖNLÜMÜZ HEP SENİ ARAYACAK"

  ' Ertaş'ın, 'Devasa bir yüreğe sahip büyük bir sanatçı' olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, "Ancak O hep mahzun, mahcup ve mütevazı çehresiyle gösterdi kendisini. Hülasa bu dünyada güzel ve esaslı bir seda bıraktı. Ancak bugün 'gönül dağımız' onun yokluğuyla 'yağmur yağmur boran' oldu. Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. Bozkırın Tezenesi bil ki sazınla, sözünle öyle temiz bir hatıra bıraktın ki gönlümüz hep seni arayacak" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir