Petrol
94.72
-3.49%
Euro
18.3172
-0.45%
Dolar
17.9621
0.17%
Altın
1.028
-1.03%
Borsa
2865
0.02%
Bitcoin
436.285
-1.82%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C
  Bülent Arınç'ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı

  Bülent Arınç'ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Japon imparatoru ile arasında geçen ilginç bir anısını paylaştı.
  • 02.02.2015 - 12:50

  Bülent Arınç ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı #1

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’ndeki, restorasyonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü, iç düzenlemesi ise Şehzadeler Belediyesi tarafından yaptırılan 5 asırlık geçmişe sahip Rum Mehmet Paşa Bedesteni’nin açılışına katıldı.

  JAPON İMPARATORU İLE İLGİNÇ ANISINI ANLATTI

  Arınç açılışta yaptığı konuşmada Manisa’nın da otantik yerleri olmasına karşın turist çekemediğini belirterek Japon İmparatoru Akihito ile yaşadığı komik bir anısını şöyle anlattı:

  "Manisa’nın turist kaynaması lazım. Sadece Balkanlar’dan, Ortadoğu’dan ve bir başka yerden değil. Dünyanın her yerinden Manisa’ya mutlaka turist gelmesi lazım. Bunun için de onların hoşuna gidecek şeyler yapmamız gerekir. Japonya’yı meclis başkanı iken ziyaret ettiğimde, ’Mikasa’ yani imparatorlarını ziyaret etmiştik. İmparator bana iki soru sordu. Sorularda biraz afalladım.

  Bülent Arınç ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı #2

  İMPARATOR'DAN CAMLI KÖŞK SORUSU

  Bir sürü şey konuştuk. Ama sonunda imparator ’Camlı Köşk ne durumda?’ diye sordu. Espri olsun diye söylemiyorum ama ’Camlı Köşk’te neresi?’ dedim. Biz, adamla ne konuşmaya geldik, o bize ne soruyor. ’Tamam o iş dedim’, attım. Sonra dışarı çıktım. ’Beni mahçup ettiniz. Camlı Köşk neresi?’ diye sordum. Bunun üzerine adam, durdu durdu bana ’Camlı Köşk’ dedi. Bana dediler ki, ’Dolmabahçe Sarayı’nda Kabataş Caddesi üzerinde sarayın dışarıya bakan tek mekanına ’Camlı Köşk’ derler. Bunun içerisinde kristal avizeler vardır. Cam mamulleri vardır. Japonlar orayı çok severler.’ ’Gözünüz çıkmasın. Baştan söyleseydiniz. Belki daha güzel şeyler konuşacaktım’ diye karşılık verdim.

  Bülent Arınç ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı #3

  Fotoğraf: Japon İmparatoru ve eşi

  "ELİNİN KÖRÜ DİYECEKTİM AMA..."

  Sonra İstanbul’u aradım Milli Sarayları, ’O Camlı Köşk ne durumda?’ diye. Bana, ’Efendim 7 aydan beri restorasyonu yapılıyor. Bitmek üzere’ dediler. Haber gönderdik imparatora. Ben, Haziran ayında gittim, ’Eylül ayında açılışını yapacağız’ dedim. Adam mutlu oldu. Şimdi vartayı atlattık zannediyordum. Ama ’Kalehöyük’teki kazılar ne durumda?’ dedi.

  Biz Japonya-Türkiye ilişkilerini düşünüyoruz. Koskoca ’Güneşin oğlu’ Akihito bana ’Kalehöyük’teki kazılar ne durumda’ diyor. ’Elinin Körü’ diyeceğim ama koskoca güneşin oğlu. ’Kalehöyük’teki kazılar da çok iyi gidiyor’ dedim. Bunun üzerine, bana, ’Bizim prens Tomohito her sene oraya geliyor, kazı yapıyor, bir de orada müze yapacak. Hala bu kazıları bitiremedi’ dedi. Biz de gaza geldik. ’Bu sene bitireceğiz onları’ dedik. İnanın böyle. Kalehöyük dedikleri yer Kaman’ın bir beldesi."

  Arınç, konuşmasının ardından Rum Mehmet Paşa Bedesteni'ni açtı. Törenden ayrılırken çevresinde toplanan vatandaşlarla sohbet etti.

  Bülent Arınç ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı #4

  Bülent Arınç ın Japon İmparatoru ile ilgili komik anısı #5  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir