Euro
10.1554
0.38%
Dolar
8.6507
0.27%
Altın
493.85
0.32%
Borsa
1.39
0.3%
Bitcoin
365.632
-3.07%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Artvin Valisi: Zekeriya Öz'ün yanında bir de kadın vardı

  Artvin Valisi Kemal Cirit, Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçen Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yanında, bir de kadın olduğunu açıkladı.
  • 11.08.2015 - 16:44
  Artvin Valisi: Zekeriya Öz'ün yanında bir de kadın vardı

  ZEKK

  Bir toplantı için Trabzon'a gelen Artvin Valisi Kemal Cirit, haklarında yakalama kararı bulunan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçişleriyle ilgili soruları yanıtladı.

  "TAKİP ETMEKTEYİZ"

  Sınır Kapısı'nın Türkiye'nin en yoğun kara hudut kapısı olduğunun söyleyen Vali Cirit, kapıdan dün 27 bin giriş ve çıkış olduğunu anlattı. Vali Cirit, şunları söyledi: "İlgili şahıslar, yurtdışına çıkış yasağı ve ayrıca kendileriyle ilgili bir yakalama kararı olmaksızın, 13-14 saat öncesinden Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptı. Bunu daha sonra tespit ettik. Gürcistan'a geçtiler, ancak orada da kalmadılar. Gittikleri yerlerle ilgili değerlendirmeleri yapıyoruz ama Tiflis üzerinden Erivan'a geçiş yaptıklarını tespit ettik. Takip etmekteyiz."

  "HAVAYOLUNU KULLANMADILAR"

  Vali Kemal Cirit, eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın, Gürcistan'la Türkiye arasındaki anlaşmayla yürürlükte olan kimlikle geçiş haklarını kullanarak Sarp sınır Kapısı'ndan geçtiklerini, daha sonra pasaportlarıyla Erivan'a devam ettiklerini anlattı. Cirit, "Trabzon Havalimanı da dahil olmak üzere herhangi bir havayolu kullanılmadı. Karayoluyla gelmişler, yaya olarak çıkış yaptılar. Mobese kayıtlarından araştırmalarımıza devam ediyoruz. Tespitimiz olursa basınla paylaşacağız. Elimizde incelediğimiz bir görüntü var" dedi.

  "KİMLİKLERİNİ KULLANARAK ÇIKMIŞLAR"

  Artvin Valisi Kemal Cirit, eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın çıkarken kimliklerini gizleyip gizlemediklerine ilişkin soruya, "Kimliklerini kullanarak çıkmışlar Zaten rahat kıyafetleri tercih etmişler. Hatta aynı renkleri, aynı valiz boyutlarını, benzer şapkaları tercih ederek çıkış yaptılar. Görüntülerden izleyip gördüğümüz kadarıyla, yarım saat arayla çıkış yapmışlar" dedi.

  "YANINDA BİR DE KADIN VARDI"

  Vali Kemal Cirit, savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın, ayrı araçlarla mı yaksa aynı araçla mı Sarp Sınır Kapısı'na geldiklerini henüz bilmediklerini söyledi. Cirit, "Zekeriya Öz'ün yanında, kendi soyadını taşıyan bir hanımefendi de var. Ama bu konuyu bilemeyiz. Kendisine yurtdışına çıkarken eşlik etmiş. Celal Kara ise yalnız çıktı" dedi.

  Savcı Cirit, yanında kimliği olan ve yargısal anlamda sorunu olmayan her Türk vatandaşının Sarp Sınır Kapısı'ndan giriş çıkış yapabildiğini belirterek, "Oldukça yoğun çalışan bir kapıyız ve bu kapıda zaman zaman aranan şahısları yakalamaktayız. Bir kısmını basınla paylaşıyoruz. Konuyla ilgili adli soruşturmayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. İdari anlamda da biz her konuya bakarız. Buradan geçen normal vatandaşımız olduğu zaman da bakarız. İdari yönden sizlerle paylaşabileceğim bir durum söz konusu değil. Sabah saatlerinde Sarp'ta bir denetleme ve incelemede bulundum. Oradaki uygulamaları bir kez daha yerinde görerek uyarılarımızı da yaptık" dedi.

  "ENGELLEME SÖZ KONUSU OLMAZDI"

  Sınır kapısındaki görevlilerin, Zekeriya Öz ve Celal Kara'yı tanımış olsalar çıkışlarını engelleyebileceklerine ilişkin iddialarla ilgili olarak da şunları söyledi: "Haklarında mahkeme kararı olmadan memurların tanıması halinde bir engellemeleri söz konusu olamazdı. Bizim engelleyebilmemiz için, örneğin karşı ülke tarafından bize daha önce deport edilmiş olması gerekir. Orada herhangi işlemiş olduğu suç olabilir. Ya da bizde bir mahkeme kararı olabilir. Ama devlet memuruysa zaten yurtdışına çıkışlar izinlidir. Sarp Sınır kapısında bu anlamda herhangi bir işlem yapmamız söz konusu değildir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir