Euro
10.1527
0.35%
Dolar
8.6473
0.23%
Altın
493.18
0.19%
Borsa
1.389
0.24%
Bitcoin
363.001
-3.67%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  ASELSAN'ın Uludere raporu savcılığa ulaştı

  ASELSAN'ın Uludere olayı ile ilgili raporu, Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı.
  • 25.04.2012 - 17:47
  ASELSAN'ın Uludere raporu savcılığa ulaştı

  ASELSAN ın Uludere raporu savcılığa ulaştı #1

  ASELSAN'ın, Uludere'de yaşanan olaya ilişkin insansız hava aracı ''Heron''un görüntüleriyle ilgili hazırladığı rapor, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı.

  AA muhabirinin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan edindiği bilgiye göre, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun talebi üzerine,Uludere'de yaşanan olaya ilişkin insansız hava aracı ''Heron''un yaklaşık 4 saatlik görüntülerini Meclis'te izleyen ASELSAN uzmanlarınca hazırlanan rapor, Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilerek, soruşturma dosyasına konuldu.

  Genelkurmay Başkanlığı ve ASELSAN uzmanları, ''Heron'' görüntülerinin izlenmesi için Meclis'te özel bir sistem kurmuş ve görüntülerle ilgili milletvekillerine teknik bilgi vermişti.

  SAVCILIK RAPORLARI BEKLİYOR

  Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma kapsamında talep ettiği TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı Müfettişlerince hazırlanan raporları beklediği bildirildi.

  Söz konusu olayla ilgili aralarında Milli İstihbarat Teşkilatı'nın da (MİT) bulunduğu birçok kurumdan istenen belgelerin ise savcılığa gönderildiği öğrenildi.

  OLAY

  28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesinde TSK'ya ait savaş uçaklarınca gerçekleştirilen hava harekatında 34 kişi hayatını kaybetmişti.

  Olayla ilgili Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir