Euro
9.5246
0.08%
Dolar
7.8533
-0.11%
Altın
462.67
0.12%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
150.085
0.73%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C

  Askerin ölümüne sebep komutan dayağı mı

  Vatani göreve gitti komutanlar tekme tokat dövdü...
  • 24.10.2013 - 08:58
  Askerin ölümüne sebep komutan dayağı mı

  Askerin ölümüne sebep komutan dayağı mı #1

  Radikal'daki habere göre Emirdağ 3'üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı'nda 7 Şubat 2007 tarihinde meydana gelen olayda, 73 günlük er Esat Mengilli, birliğinde düzenlenen 2 bin 400 metrelik teçhizatlı koşuya katıldı. Mengilli, varış yerine 500 metre kala fenalaşıp yere düştü. Askeri ambulansa alınan Mengilli kaldırıldığı Emirdağ Devlet Hastanesi'nde doktorların çabalarına rağmen yaşamını yitirdi. Verilen doktor raporlarında Esat Mengilli'nin geçirdiği kalp krizi sonucunda öldüğü belirtildi. Mengilli, memleketi Hatay'da düzenlenen askeri törenin ardından şehitler mezarlığında toprağa verildi.

  'ESAT YERE DÜŞÜNCE KOMUTANLAR TEKMELEDİ, SOPAYLA DÖVDÜ'

  Olaydan yaklaşık bir yıl sonra vatani görevlerini tamamlayıp terhis olan bir grup er Hatay'a giderek ölen Esat Mengilli'nin babasıyla görüştü. Erler, baba Mengilli'ye oğlunun koşu öncesinde ve koşunun sonlarına doğru yere düşmesi nedeniyle komutanları Jandarma Kıdemli Üstçavuş Özay Ayvaz ile Jandarma Uzman Çavuşlar Mustafa Korkmaz, Muhittin Baş ve Sinan Almış tarafından tekme ve sopalarla dövüldüğünü öne sürüp bu konuda tanıklık yapabileceklerini söyledi.

  Baba Yusuf Mengilli bu iddia üzerine, Emirdağ'ın askeri yargı olarak bağlı olduğu Eskişehir'deki 1'inci Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Askeri Savcılık 21 Temmuz 2009 tarihinde hazırladığı iddianamede Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Özay Ayvaz, Jandarma Uzman Çavuşlar Mustafa Korkmaz, Muhittin Baş ve Sinan Almış'ın, 'İştirak halinde ölüm ile neticelenen asta müessir fiil' suçundan yargılanmalarını istedi. Eskişehir Askeri Mahkemesi'nde açılan davada 10 yıla kadar hapisleri istenen 4 tutuksuz sanık suçlamaları kabul etmedi.

  10'AR AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

  Eskişehir Askeri Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya ölen Esat Mengilli'nin babası Yusuf Mengilli ile annesi Fevda Mengilli katılırken, tutuksuz yargılanan sanıklar duruşmaya katılmadı. Eskişehir Askeri Mahkemesi, tutuksuz sanıklardan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Özay Ayvaz, Jandarma Uzman Çavuş Muhittin Baş ve Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Korkmaz'ı Esat Mengilli'ye 'Asta müessir fiil' suçunu işlemekten önce 1'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından duruşmadaki iyi hallerini göz önünde bulundurarak cezayı 10'ar aya indirdi. Heyet verilen 10'ar ay hapis cezalarında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken diğer tutuksuz sanık Jandarma Uzman Çavuş Sinan Almış'ı da beraat ettirdi. Askeri mahkemenin verdiği cezayı az bulduklarını söyleyen baba Yusuf Mengilli, 'Verilen ceza az oldu. Temyize başvuracağız. Esat Mengilli benim tek erkek oğlumdu. Benim soyumu tükettiler. Oğlumu vatani görevini yapmak için gönderdim. Oğlumun öldüğünü söylediler. Ben oğlumu sokakta bulmadım. Emanet ettiğim komutanları tarafından öldürüldü' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir