Dolar
7.7741
1.5134%
Euro
9.078
1.9175%
Altın
1874.17
0.6671%
Borsa
1121.76
-0.2143%
G. Altın
468.93
2.2763%
Bitcoin
85160.17
3.514%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Askerlerin ifadesi psikolog eşliğinde alınıyor

  Türkiye'yi yasa boğan Afyonkarahisar cephanelik faciasına yönelik soruşturma çok yönlü olarak soruşturuluyor.
  • 08.09.2012 - 09:10
  Askerlerin ifadesi psikolog eşliğinde alınıyor

  Askerlerin ifadesi psikolog eşliğinde alınıyor #1

  Şehir merkezine 5 kilometre mesafedeki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda 25 askerin şehit olduğu patlamanın ardından çalışmalar aralıksız sürüyor.

  SAVCILAR EN İNCE AYRINTIYI İNCELİYOR

  Patlamanın olduğu yerdeki tüm er ve erbaşları güvenli bölgeye çeken yetkililer delil arama çalışmalarını tecrübeli ekiplere yaptırıyor. Askeri ve sivil savcıların yürüttüğü soruşturmada her detay en ince ayrıntısına kadar araştırılıyor. Patlamanın nedenini ortaya çıkarmak için çalışan uzmanlar depo çevresindeki sigara izmaritlerini de delil olarak topladı. Olayı aydınlatabilecek her bir parça tek tek uzman ekipler tarafından alındı.

  KAMYON FARINDAN İSTİFADE

  Soruşturmada ilk patlamanın el bombası yüklü kamyonda meydana geldiği iddiası da araştırılan konulardan biri. Deponun kamyon farıyla aydınılatıldığı iddiası da dün Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından doğrulandı. Ankara'dan ve komşu illerden gelen uzmanlarca geniş çaplı araştırıldığını ifade eden Balkanlıoğlu, bulunan mühimmatın etkisiz hale getirildiğini söyledi.

  Patlayan mühimmat deposunun önündeki aracın parçalarının dahi yerleşim yerlerinin yakınına düştüğünü kaydeden Balkanlıoğlu, ''Deponun aydınlatılması için kapısı açılıyor ve çalışır vaziyetteki askeri bir aracın farından istifade ediliyor. Patlama olunca aracın parçaları birkaç kilometre ileriye gidiyor. Aynı şekilde bombalar, obüs mermileri de aynı şekilde araziye fırladı'' dedi.

  Soruşturma sürerken facianın tanığı Mahmetçikler için her şey daha zor. Silah arkadaşları patlamada şehit olan askerlerin büyük bölümü önceki gün hiç yemek yemedi, gece uyuyamadı. Yatakhanelerde duramayan askerler bahçede sabahladı. Askerlerin kışladan farklı yerlere gönderilmesi de tartışılıyor.

  PSİKOLOG EŞLİĞİNDE SORUŞTURMA

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki cephanelikte 25 Mehmetçiğin şehit olmasına neden olan patlamadaki sırrı çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Askeri kaynaklar, olayın çok büyük ihtimalle 'kaza olduğunu' vurgularken, buna karşın her türlü seçenek üzerinde de duruluyor. Şehit olan 25 Mehmetçik'le aynı kışlada görev yapan askerlerin ise, yaşadıkları şok nedeniyle psikolojik destek personeli eşliğinde sorgulandığı vurgulanıyor.
  Askeri kaynaklardan ediline bilgilere göre, el bombalarının büyük bölümü Susurluk'taki birliklerden Afyon'daki depoya, 'imha edilmek' üzere getirildi. Araç akşam saatlerinde Afyon'a vardığı için, depolama işlemi o saatlerde gerçekleştirildi.

  İmha edilecek bombaların yapım yılı ve menşei ile ilgili tartışmalar da sürüyor. NTV'nin haberine göre, patlamanın gerçekleştiği sırada kullanılan el bombaları Amerikan değil, Alman yapımı. (Akşam)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir