Euro
9.7841
0.16%
Dolar
8.1159
0.11%
Altın
465.89
0.45%
Borsa
1.365
0%
Bitcoin
453.698
2.41%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C
  Aslı Aydıntaşbaş: Darbe yapmak suç ama..

  Aslı Aydıntaşbaş: Darbe yapmak suç ama..

  Canlı yayına katılan Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın dikkat çekici darbe yorumu.
  • 05.08.2013 - 17:37

  Aslı Aydıntaşbaş: Darbe yapmak suç ama.. #1

  CNNTÜRK ekranlarında yayınlanan ve ve Nevşin Mengü'nün sunduğu Ana Haber'e konuk olan Milliyet yazarı Aydıntaşbaş, Ergenekon Davası kararını değerlendirdi. 

  DARBE İSTEMEK NİYE SUÇ OLSUN Kİ

  Darbe yapmanın bir suç olduğunu belirten Aslı Aydıntaşbaş, darbeci bir zihniyete sahip olmanın suç olmadığını iddia etti.

  "Bir darbe davasında, oluşum, teşekkül, girişimdir, organizasyondur yargılanan. "O zihniyette" olmak yeterli neden değil. Çağdaş hukukta "düşünce suçu" kavramı yok. Fiiliyata geçmek durumunda. Mesela adamın gönlünden, şeriat ya da darbe geçiyor ama.. Herhangi bir girişim yoksa, "bunlar zaten o kafa" mantığıyla tutuklayamazsınız." şeklinde konuştu.

  SİVİLAY ABLA'NIN TECAVÜZCÜ YORUMU

  Bu açıklamalar üzerine akıllara bir zamanlar Taraf'ta köşe yazan Sivilay Abla'nın içinde tecavüz geçen yorumu geldi.

  Soru: Sivilay Abla; “darbe istiyorum” demek neden suç olsun. Bu düşünce özgürlüğü değil mi? Sadece düşüncesini açıklıyor. Ergenekon davasında içeriye atılan paşalar, öğretim üyeleri, gazeteciler sırf darbe istiyorum dedikleri için içeri atılmışlar. Ergenekon-septik olmaktan kendimi alamıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar. (İsmail Zengin, Ankara)

  Cevap: Sevgili İsmail; karın akşam alacakaranlıkta, tenha bir yolda bir adamla karşı karşıya geldi diyelim. Adam üç kez tecavüzden, bir kez elle sarkıntılıktan, bir kere de internet yoluyla cinsel tacizden sabıkalı. Elinde karının eve giriş çıkış saatlerini, alışveriş yaptığı dükkânların listesini, işe giderken yürüdüğü yolların haritalarını tutuyor. Çantasından da karının uzaktan çekilmiş fotoğrafları sarkıyor. Adam kemerini çözmüş. Suç aleti ise pantolonunun üzerinden seçilecek şekilde belirginleşmiş. Şimdi bu adam karına “Ben sana tecavüz etmek istiyorum” dese kadıncağız avazı çıktığı kadar bağırmaz mı? “İmdat!!!” diye polisi, zabıtayı, konuyu komşuyu oraya toplamaya çalışmaz mı? Ne demesini bekliyorsun. Şahika’nın spiker ağızlı arı Türkçesiyle “Tecavüz etme düşüncenize katılmıyorum. Ancak düşüncenizi özgürce dile getirmeniz için canımı vermeye hazırım” demesini mi? Olay yerine ulaşan polisin, karşılaştığı manzara karşısında “Hanımefendi henüz tecavüz gerçekleşmemiş. Bu bey üzerinize atladığında tekrar haber verin. O zaman müdahale ederiz” demesi mi çağdaş bir tavır? Tek ümidimiz tecavüzcünün bu olan biteni seyredip gülmekten ölmesi ya da şaşkınlıktan küçük dilini yutması mı olsun?

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir