Astsubaylar isyanda: OYAK'a neden alınmıyoruz

Astsubaylar isyanda: OYAK'a neden alınmıyoruz

TSK'daki subay ve astsubaylara, yardım için kurulan OYAK'ın her alanına, general ve amiraller hakim. Bu durum, astsubayların büyük tepkisini çekiyor

OYAK'IN KAPISINDAN İÇERİ GİREMEDİ

Astsubaylara yapılan ayrımcılığın ardı arkası kesilmiyor. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), tüm TSK personeli için kurulmuş olmasına rağmen, astsubaylar için adeta kapı duvar olmuş. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 30 yıl görev yaptıktan sonra emekli olanKıdemli Başçavuş Osman Karaçoban, OYAK'ın kapısını defalara aşındırmış ama, bir türlü içeriye girememiş. Karaçoban kendisi ve meslektaşlarının uğradığı haksızlığı şöyle anlatıyor:

BAŞVURDUK AMA KABUL ETMEDİLER

' Bizler OYAK iştirakçisi olduğumuz halde, kurum hakkında bilgi sahibi değiliz. Kurum hakkında bilgi almak için harekete geçmeye karar verdik. 2004 yılından beri OYAK Genel Kurulu'na katılmak ve bağlı şirketlerde görev almak için başvuruda bulundum. Ama kabul etmediler.

Verdikleri cevapta 'OYAK ve iştiraklerinin yönetiminde görev alacaklarının, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın belirlendiğini' belirttiler.

20 ÜNİVERSİTE DE BİTİRSENİZ

*Benim ısrarla bu konudaki isteğim Genelkurmay'da rahatsızlık yarattı. 2005 yılında Genelkurmay Personel Dairesi'nde Deniz Kurmay Albay H.B aradı. Bana, 'Siz iki üniversite değil 20 üniversite de bitirseniz, size OYAK'ta görev vermeyiz' dedi.

*Bu sözler üzerine ben 'OYAK'a bağlı şirketlerde görev almak için ne gerekiyor?Eğer yöresel bir oyun gerekiyorsa ben kursuna gidip öğreneyim' dedim. Size aldığım diplomaları gönderdim ve istenilen bütün şartları yerine getirdim. Ama bırakın OYAK'a bağlı şirketlere bizi almayı genel kurula bile almıyorsunuz' dedim