Astsubayların 2 talebi karşılık buldu

Astsubayların 2 talebi karşılık buldu

Askerlik kanununda bir dizi değişiklik yapıldı. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de onaylaması halinde yürürlüğe girecek.

ASTSUBAYLAR DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Başta Emekli Astsubaylar Derneğinin (TEMAD) dile getirdiği, astsubayların 1'in 4'üne kadar yükseltilmesi konusu ve mecburi hizmet süresinin kısaltılması yasada yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de 1'inci derecenin 4'üncü kademesine kadar yükselebilmesine imkân tanıyan düzenleme, uzman jandarmaların da yüzünü güldürecek.

Çünkü özlük hakları iyileştiriliyor, ek göstergeleri yükseltiliyor.

Yasaya göre, uzman jandarmalar 1'inci derecenin 4'üncü kademesine kadar yükselebilecek.

Yıpranma tazminatından uzman jandarmalar da yararlanabilecek.

UZMAN JANDARMALARA MÜJDE

Uzman jandarmalardan 2 yıllık yüksekokulu tamamlayanlara bir kademe, 3 yıllık yüksek öğrenimini tamamlayanlara 2 kademe, 4 veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi tamamlayanlara ise 1 derece verilecek.

Uzman jandarmalar için uygulanacak azami ek gösterge rakamı 2 bin 200 olacak.

Ortaokul, lise ve dengi öğrenim düzeyine sahip uzman jandarmaların intibak işlemlerinden kaynaklanan hak kayıpları önlenecek.

MECBURİ HİZMET 10 YIL

Yasayla, muvazzaf askerlerin mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirildi.

Fakülte veya yüksekokul bitiren kadın veya erkeklere, harp okullarında yetiştirilemeyen sınıflarda muvazzaf subay olabilme imkanı getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükselebilmesine imkân tanıyan yasaya göre, sözleşmeli 10 kişi "Genelkurmay Başkanı danışmanı" olarak çalıştırılabilecek.

OKULA ZORUNLULUK KALDIRILACAK

Fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam zorunluluğu ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak. Öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askeri hastanelere daha fazla sivil hasta kabul edilecek. Sivil hastaların GATA'dan yararlanma oranı yüzde 5'den yüzde 10'a çıkarıldı. Genelkurmay Başkanlığı, bu oranı artırabilecek.