Astsubayların NEMA isyanı

Astsubayların NEMA isyanı

Astsubayların aylık maaşlarının yüzde 10'u, OYAK'a kesiliyor. Ancak onlar, nemaların adaletli bir şekilde dağıtılmadığından yakınıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 30 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Kıdemli Başçavuş Osman Karaçoban, OYAK'ta yaşandığını iddia ettiği "Nema" adaletsizliğini dile getirdi.

"BİZE HİSSE SENEDİ VERİLMELİYDİ"

OYAK, iştirakleri gelirlerinin tamamını NEMA olarak üyelerine aktarması gerekiyordu. Bu yapılmadı. Sistemde olan-olmayan tüm üyelerin, kurum iştiraklerinde hakları olduğu için üyelerine hisse senedi verilmeliydi. Bu da yerine getirilmedi.

"KONUYU AİHM'YE GÖTÜRDÜK"

OYAK ve iştiraklerinin yönetim ve denetim kurumlarında, sayımızla orantılı şekilde adil temsil hakkımız engellendi. Bu konuda Türkiye'de mahkemeye başvurduk. Ancak dava reddedildi. İç huku yolları tükendiğinden konuyu AİHM'e götürdük. Fakat 5 Mayıs 2012'de ilginç bir olay oldu. Bir astsubay arkadaşımız yönetim kuruluna alındı. Bunun da AİHM'de dava yaklaştığı için göstermelik olduğunu düşünüyoruz.

"MAAŞLARIN YÜZDE 10'U KESİLİR"

OYAK için subay ve astsubay maaşlarının yüzde 10'u her ay zorunlu olarak kesilir. Bu emekli olana kadar devam eder. Her yıl, OYAK ve bağlı şirketlerinin kar payları açıklanır.

'Kar ettik' derler biz onu göremeyiz. Halbuki bizden yıllık dağıtılacak NEMA açıklandıktan sonra masraf ve riziko primi adı altında da kesinti yapılmaktadır. Bu kesintilerin oranlarının ne kadar olduğunu bile bilmiyoruz.

EMEKLİ SUBAYLARA İKRAMİYE

Bir tek OYAK Bank satıldığında yüzde 54 kar payı aldık. Bize OYAK'ın şirketlerinin kar paylarından da pay vermiyorlar. Bize faiz ve fonlarda değerlendirdikleri kardan pay veriyorlar. Üzerine ise bir iki puanı şirketlerin elde ettikleri kardan ekleme yaparak genel olarak yılık enflasyonun bir iki puan üzerinde NEMA dağıtıyorlar.

"AYRICALIK DEĞİL, HAKLARIMIZI İSTİYORUZ"

-OYAK'ın emekli olan subaylara daha yüksek, astsubaylara ise daha az ikramiye ödediği iddia ediliyor. Bizler OYAK'ın denetleyemediğimiz için bunu tam olarak bilemiyoruz. Aynı durum askeri vakıflarda da geçerli. Yönetim kurumları, çalışan ve emekli general ile amirallerden oluşmaktadır.

Bizler ayrıcalık değil gasp eidlen haklarımızı istiyoruz. Yüksekokul mezunu astsubaylar, büro memuru ile aynı statüde görülüyor. (Takvim)