Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
143.518
6.96%
13ºC
İstanbul
Puslu güneşli 13 C
  Atak helikopterine Amerika engeli

  Atak helikopterine Amerika engeli

  Pakistan’ın helikopter filosunun yenilenmesi için Türkiye ile ABD teklif yarışına girdi.
  • 17.10.2013 - 11:08

  Atak helikopterine Amerika engeli #1

  Vatan'ın haberine göre; Milli helikopter Atak’ın ihracının ABD’nin onayına bağlı olduğu ortaya çıktı. ABD, Atak helikopterlerin motorunun Pakistan’a ihracına engel olabilir.

  HELİKOPTER TESLİMATA HAZIR HALDE

  Türkiye’nin İtalyan Augusto ile ortak ürettiği ilk milli helikopter Atak T-129, son test aşamasını da başarıyla geçti ve teslimata hazır hale geldi. Önümüzdeki haftalarda Türk Hava Kuvvetleri’ne ilk Atak Saldırı Helikopteri’nin tesliminin yapılması, yıl sonuna kadar da bu sayının 9’a ulaşması bekleniyor. Üretimi üstün başarıyla gerçekleştirilen milli helikopteri ihraç etmek isteyen Ankara, AH-1F Cobra helikopter filosunu yenilemek isteyen Pakistan’la dirsek temasına geçti. Pakistan lideri Navaz Şerif’in 16-18 Eylül tarihleri arasında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında bu konu gündeme geldi ve Şerif’e Atak’ın yetenekleri konusunda detaylı bir sunum yapıldı. İki ülke arasında helikopter ihracı için görüşmelerde belirli bir noktaya gelindiği de açıklandı. Türk yetkililer, sadece finansal getirisi için değil Atak’ın tanıtımı için de Pakistan’la yapılacak olan anlaşmanın çok önemli olduğunu belirtti.

  WASHİNGTON RAHATSIZ

  Ancak Defense News adlı saygın savunma haber sitesine göre bu durum Pakistan’a Amerikan malı helikopterler satmak isteyen Washington’da rahatsızlık yarattı. Ankara’daki bir Amerikalı savunma endüstrisi yetkilisi siteye yaptığı açıklamada Atak helikopterinin motorunun Amerikan üretimi olduğunu hatırlatarak, ‘Bu motorun ihraç edilmesi için Washington yönetiminin ihracat lisansı vermesi gerekiyor. Bu konuda Washington’da hem siyasi hem endüstriyel parametreler göz önünde bulundurularak karmaşık tartışmalar yapılacağını sanıyorum’ dedi. Gerçekten de Atak T-129’un motoru İngiliz Rolls Royce ve Amerikan Honeywell şirketlerinin ortak şirketi olan LHTEC adlı Indianapolis merkezli bir Amerikan firması tarafından üretiliyor. Helikopterin bu motorla Pakistan’a ihraç edilebilmesi için ABD yönetiminin onay vermesi gerekiyor

  ATAK HELİKOPTER'İN ÖZELLİKLERİ

  Maksimum seyir hızı: 269 km/s

  Azami servis irtifası: 6,096 m

  Görev yüklü irtifa: 3,048 m

  Maksimum havada kalma süresi: 3 saat

  Maksimum menzil: 561 km

  Uzunluk: 12.50 m

  Yükseklik: 3.40 m

  Boş Ağırlık: 2,900 kg

  Mürettebat: 2

  Azami kalkış ağırlığı: 5,000 kg

  Azami silah yükü: 1,200 kg

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir