Petrol
92.87
0.57%
Euro
18.2596
0.08%
Dolar
17.9506
0.20%
Altın
1.025
0.31%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
433.786
-0.32%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Atalay: Chavez'in ölümü Latin Amerika'yı sarstı

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün Latin Amerika'yı sarstığını söyledi.
  • 09.03.2013 - 13:03
  Atalay: Chavez'in ölümü Latin Amerika'yı sarstı

  Atalay: Chavez in ölümü Latin Amerika yı sarstı #1

  Yakalandığı kanserden kurtulamayarak vefat eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in başkent Caracas'taki resmi cenaze törenine katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, törenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

  "BELİRGİN BİR MÜCADELE ADAMIYDI"

  Chavez'in hem kendi ülkesinde hem de özellikle Latin Amerika'da ve hatta kıta ötesinde ismini duyurmuş, önemli liderlerden biri olduğunu belirten Atalay, ''Politikalarını, görüşlerini hepten paylaşmayabilirsiniz, ama belirgin bir mücadele adamı, ilkeleri olan ve o ilkeleri için mücadele eden, ittifaklar kuran bir insandı'' dedi.

  "ÖLÜMÜ LATİN AMERİKA'YI SALLADI"

  Atalay, Chavez'in cenaze törenine özellikle Latin Amerika ülkelerinin hemen hepsinin devlet başkanı ya da başbakan seviyesinde katıldığına, kıta ötesinden de ciddi düzeyde katılımın olduğuna dikkat çekerek, ''Chavez'in ölümü Latin Amerika'yı adeta salladı'' ifadesini kullandı.

  Türkiye'nin de günümüzde daha önce hiç görülmemiş düzeyde dünyaya açılma dönemini yaşadığına dikkati çeken Atalay, Afrika açılımının ardından şimdi Güney Amerika'ya yönelik yeni irtibat, görüşme ve ziyaretler hayata geçirdiklerini kaydetti.

  CENAZE TÖRENİNE ÜST DÜZEYDE KATILIM MEMNUN ETTİ

  Atalay, Venezuela'nın hem petrol ülkesi, hem de Güney Amerika'da önemli aktör olarak Türkiye'nin belli seviyede ilişkiler yürüttüğü ülke olduğuna değinerek, dünyanın önemli petrol merkezlerinden biri olan Venezuela ile enerji alanında üzerinde çalıştıkları konular olduğunu dile getirdi. Chavez'in cenaze törenine de üst seviyede katılımı uygun gördüklerini söyleyen Atalay, Venezuelalı yetkililerin bundan çok memnun olduğunu aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir