Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.827
2.24%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Atalay: Vatandaş ile teröristi ayıracağız

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terörle mücadele kapsamında açıklamalarda bulundu.
  • 17.10.2011 - 08:45
  Atalay: Vatandaş ile teröristi ayıracağız

  Atalay: Vatandaş ile teröristi ayıracağız #1

  AK Parti'nin İstişare Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terör saldırılarına karşı "Bin misli karşılık vereceğiz" yaklaşımının sergilendiğini ve sergileneceğini söyledi.

  'PKK GERİ DÖNSE BİLE..'

  Türkiyenin asla 1990'lara geri dönmeyececeğini vurgulayan Atalay, "PKK geri dönse bile" dedi. Son eylemleri eleştiren Atalay, PKK'nın eylemleriyle demokratikleşme sürecini sebote ettiğine dikkat çekti.

  'MÜCADELEMİZE ANKARA DA DESTEK VERİYOR'

  Atalay, hükümetin hukukun üstünlüğüne, insan haklarına saygıdan taviz vermeyeceğini belirterek, "Açılım devam edecek vatandaş ile teröristi ayıracağız" dedi. Beşir Atalay, sınır içi ve dışı operasyonların başarısına da dikkat çekti; PKK'nın çok önemli isimleri öldürüldüğü bilgisini verdi Atalay, "Mücadelemize Amerika da tam destek veriyor. Son derece iyi ilişkiler içindeyiz" değerlendirmesini yaptı.

  'OPERASYONLARI MİT YAPIYOR'

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de yine terörü anlattı, KCK operasyonlarına ilişkin soru işaretlerinin doğru olmadığını söyledi. Şahin, 605 tutuklu olduğunu sürecin tamamen hükümetin dışında yürüdüğünü söyledi; "Operasyonlar MİT ve emniyet ishitbaratları ile yapılıyor. Tutuklamalara da mahkemeler karar veriyor" dedi.

  Şahin, müdahalenin söz konusu olmadığını, "Türkiye hukuk devleti" sözüyle anlattı. AK Parti kampında, terörün de yeni anayasa ve demokratikleşme ile çözüleceği yaklaşımını da öne çıktı. Yeni anayasa çalışmaları hakkında ise Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik bilgi verdi.

  'KIRMIZI ÇİZGİLER İNŞALLAH DOĞRU DEĞİLDİR'

  Ömer Çelik, "Yeni anayasa uzlaşma ile yapılacak" dedi; "Kırmızı çizgiler inşallah doğru değildir" diyerek MHP'nin tutumunu eleştirdi. Tüm çalışmanın uzlaşma komisyonunda yapılmasını, tüm partilerin önyargısız yaklaşması gerektiğini söyleyen Çelik, "Biz önyargılı değiliz, uzlaşma komisyonunun kararlarına uyacağız, içerik için hiçbir partiye söz verilmediği" mesajlarını verdi. Çelik, "1921 Anayasası en demokratik anayasa. Diğerleri bürokrasi ile paylaşım anayasası. Yeni anayasa milletin anayasası olacak" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir