Dolar
7.6662
0.4467%
Euro
8.9785
-0.0122%
Altın
1906.29
-0.3189%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
469.614
0.0291%
Bitcoin
80455.33
-0.7197%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Atanamayan öğretmen Hakkari'de şehit oldu

  Türkçe öğretmenliğini bitirip 2 yıl geçmesine rağmen atanamayan Akman, Hakkari'de helikopter kazasında şehit oldu..
  • 24.07.2012 - 10:34
  Atanamayan öğretmen Hakkari'de şehit oldu

  Atanamayan öğretmen Hakkari de şehit oldu #1

  Akrabalarının yardımıyla okuyan Teğmen Akman, felçli babasına bakıyordu. Akman, bir ay önce izne geldiğinde mezarlığa bayrak asan gençlere şöyle seslenmiş: "Bu bayrağı buradan indirin, şehit getirir"

  Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde meydana gelen helikopter kazasında şehit düşen askerlerin acı haberi ailelerine ulaştı. Her şehidin yürek burkan hikayesi ve geride bıraktığı derin acılar var. 26 yaşındaki şehit Piyade Teğmen Nuri Akman'ın Samsun'un Vezirköprü İlçesi'ndeki babaevi bunlardan biri.

  GÖZLERİ GÖREMEYEN FELÇLİ ŞEHİT BABASI

  27 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu gözleri görmeyen, felçli 53 yaşındaki Kurtça Akman, acı haberle gözyaşına boğuldu. Şehidin dayısı Hasan Yılmaz ise "Bir ay önce izine geldiği zaman askere giden gençlerin mezarlığa diktiği bayrağı görünce 'Bu bayrağı buradan indirin, bu bayrak şehit getirir' demişti. Kendisi şehit geldi" şeklinde konuştu.

  Akman'ın ilk görev yerinin Hakkâri olduğunu belirten Yılmaz, ''Bir yıldır oradaydı. 20 gün önce kuzeninin düğünü için gelmişti. Göreve çıkmadan 1-2 saat önce ailesi ile görüştü. Dedesini hastaneye götürmüştük, dedesinin durumunu, anne ve babasını sordu. Bize harçlık gönderdi. Vatan sağ olsun'' ifadelerini kullandı.

  AKRABALARI OKUTTU

  Kız kardeşleri Nazmiye Gözütok ve Saliha Akman da ''Daha seninle fotoğraflar çektirecektik, daha senin nişanını yapacaktık. Böyle mi olacaktı'' diyerek gözyaşı döktü. Maddi durumu iyi olmayan, 3 kız ve 2 erkek olmak üzere 5 çocukları olan Akman çiftine, yakınlarının ve köylülerin destek oldukları öğrenildi.

  Şehit Nuri Akman'ın, akrabalarının desteğiyle üniversiteye gidip Türkçe öğretmenliği bölümünü bitirdiği, atanamayınca 2 yıl önce girdiği sınavı kazanarak teğmen olmaya hak kazandığı belirtildi. 5 kardeşin en büyüğü olan Nuri Akman'ın Hakkari'de göreve başladığı ve ailesine maddi yardımda bulunduğu kaydedildi.

  Şehidin bir kardeşinin evli olduğu, anne ve babası ile 3 kardeşinin, amcasıyla 12 kişi bir evde yaşadığı bildirildi.

  İKİ KIZI YOLUNU GÖZLÜYORDU

  Şehit Uzman Çavuş Muharrem Saygün, (23) geride iki kız çocuğu bıraktı. Amasya Suluovalı Saygün, Kadir ve Muazzez çiftinin dört çocuğundan en küçüğüydü. Şehidin 5 yıl önce, 26 yaşındaki Aslı Saygün'le evlendiği, 3 yaşında Aysima ve 9 aylık Asi Buğlem adında iki kızının bulunduğu kaydedildi. 1 ay önce tatil için Samsun'un Havza İlçesi'nin Eynir Köyü'ne giden Aslı Saygün, eşinin şehit haberini burada almasının ardından çocuklarıyla birlikte Suluova İlçesi'ndeki kayınpederinin evine geldi. Taziyeleri kabul eden baba Kadir Saygun, oğlunu 1 yıldır görmediğini sadece telefonla konuştuğunu belirterek, "Bağrım yanıyor. Bizi nasıl bıraktın?" diyerek ağladı

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir