Petrol
83.89
1.24%
Euro
17.8536
0.67%
Dolar
18.4757
0.00%
Altın
973.46
1.09%
Borsa
3276
0.49%
Bitcoin
375.179
6.70%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Atatürk'e verilen oyları silecekler

  İngiltere'nin yaptığı ankette yer alan Atatürk'e verilen oyların silineceği açıklandı.
  • 20.03.2012 - 16:21
  Atatürk'e verilen oyları silecekler

  Atatürk e verilen oyları silecekler #1

  Tarih boyunca İngiltere'yi en çok zorlayan komutanı belirlemek için anket düzenleyen İngiliz Ulusal Ordu Müzesi'nin sitesi, Türk internet kullanıcılarının yoğun ilgisi nedeniyle çöktü. Sitenin hack'lendiğinden şüphelenen müze yetkilileri ise ankette ilk sıraya yükselen Atatürk'e verilen oyların silineceğini açıkladı.

  ATATÜRK İLK SIRAYA ÇIKTI AMA...

  "İngiltere'nin karşılaştığı en büyük komutan kimdi?" başlıklı ankette oy verme işlemi Şubat ayında başladı. Ancak anket beklenen ilgiyi görmedi ve 13 Şubat'tan geçtiğimiz hafta sonuna kadar sadece 2 bin internet kullanıcısı oy kullandı.

  Ancak anketle ilgili haberin, geçtiğimiz hafta Türkiye'de yayımlanan haberlerin ardından Ulusal Ordu Müzesi'nin sitesine bir akın oldu. Site birkaç dakika içinde çöktü.

  Buna rağmen oy vermeyi başaran internet kullanıcılarının katkısıyla, Mustafa Kemal Atatürk ankette sekizinci sıradan liderliğe yükseldi. Atatürk'ün oyu 8 binin üstüne çıkarken, İrlanda Kurtuluş Ordusu'nun (IRA) kurucusu Michael Collins ikinci sıraya indi.

  Atatürk e verilen oyları silecekler #2

  İngiltere'nin kamu yayıncısı BBC'nin internet sitesinde yer alan konuyla ilgili haberde, Atatürk hayranlarının hafta sonunda gerçekleştirdiği sürpriz atağın ardından oy verme işleminin durdurulduğu ifade edildi.

  BBC, müzenin web ekibinin, Atatürk'ün oylarındaki bu inanılmaz artışın sebebini araştırdığını bildirdi.

  "YARIŞMA RUHUNA UYMUYOR"

  Ulusal Ordu Müzesi'nden yapılan açıklamada ise Atatürk'e verilen oylarının bir kısmının silineceği belirtildi.

  Açıklamada, "Maalesef, söz konusu oylar suni olarak oluşturulduğu ve bu durum yarışma ruhuna uymadığı için Mustafa Kemal Atatürk'e hafta sonunda verilen oylardan bir kısmını silmek zorunda kaldık" denildi.

  İngiliz Ulusal Ordu Müzesi'nin internet sitesine Cumartesi gününden bu yana erişim sağlanamıyor. Site, anketteki adaylara 30 Mart'a kadar oy verilebileceğini açıklamıştı.

  Ankette ilk beş sırayı alacak liderler, 14 Nisan'da müzede düzenlenecek bir törende beş ünlü tarihçi tarafından davetlilere tanıtılacak. Anketin galibi ise bu isimlerin davetliler tarafından oylanması sonucunda belirlenecek.


  Görüş Bildir