Petrol
83.4
0.65%
Euro
17.8218
0.49%
Dolar
18.4585
-0.09%
Altın
968.33
0.55%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
371.667
5.62%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Atatürk'ten Kürt ağalara Ermeni mektubu

  Atatürk, Samsun'a çıktığında Kürt ağalara yazdığı mektupta 'Ermeniler gelip mallarını sizden alır' dedi
  • 14.03.2012 - 08:49
  Atatürk'ten Kürt ağalara Ermeni mektubu

  Atatürk ten Kürt ağalara Ermeni mektubu #1

  Tarihçi Taner Akçam: Atatürk, Samsun'a çıktığında Kürt ağalara yazdığı mektupta "Ermeniler gelip mallarını sizden alır" dedi. Bu korku Kurtuluş Savaşı'nda motivasyon görevi gördü..

  Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e açıklamalarda bulunan Akçam, Ermeni meselesi konusunda dikkat çeken bir ayrıntıya işaret etti.

  İşte Akçam'ın o açıklamaları:

  HERKES KILIÇ BİLİYOR

  24 Nisan yaklaşıyor. Ermeni meselesi dünyada yeniden gündeme gelecek mi?
  Fazlasıyla gelecek. 2015'e doğru, herkes kılıç biliyor.

  OBAMA 2015'TE SOYKIRIM DİYECEK

  Amerika bu yıl ne yapacak sizce Ermeni meselesinde?
  Herhalde çok değişik bir tavır takınmaz. Türkiye'ye eskiden yüklendiği kadar yüklenir. Çünkü 2012'nin sonunda ABD'de seçim var. Obama seçilmeden önce bir tavır değişikliğine gitmez. Ama 2015'te, Obama'nın soykırım diyeceğini tahmin ediyorum ben.

  TÜRKİYE ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA

  Amerika soykırım derse ne değişir?
  Çok şey değişir. Amerika, İngiltere ve İsrail, Türkiye'nin uluslararası düzeyde şimdi böyle fazla dans etmesine ve dolaşmasına müsaade ediyorlar. Bu üçlü soykırımı kabul ettiği takdirde, Türkiye artık uluslararası planda dans edemez. Türkiye inkârcı tutumuyla dünyada izole bir rejim haline gelir. Bir zamanların ırkçı Güney Afrika'sına döner. Bugünkü Kuzey Kore olur. Bakın... Türkiye'nin soykırım demesi şart değil. Ama 1915'in büyük bir insanlık suçu olduğunu kabul etmek ve özür dilemek zorunda Türkiye.

  MALLARIN GERİ VERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

  Bu topraklarda, servet hep büyük katliamlarla el değiştirdi. Özür dileme halinde, Ermeni mallarının iadesi ve tazminat meselesi ne olacak?
  Atatürk, Samsun'a çıktığında Kürt ağalara yazdığı mektupta, "Ermeniler gelip mallarını sizden alır" dedi. Ermenilerin gelip mallarını alacağı korkusu, Türk Kurtuluş Savaşı'nda da önemli bir motivasyon görevi gördü. Ama şimdi böyle bir problem yok, olmaz. Malların geri verilmesi mümkün değil. Bununla kimse Türk insanını kandırmasın. Bu konuyu insanları korkutmak için milliyetçiler kullanıyor.

  TAZMİNAT SADECE PARAYLA ÖLÇÜLMEZ

  Peki, tazminat meselesi nasıl çözülür?
  Tazminat meselesi iki hükümet arasında zamana yayılarak konuşulur. Bu konuda kural şudur. Her iki toplumun da vicdanen ben tatmin oldum demeleri gerekir. Bunu da iki hükümetin kuracağı ortak komisyonlarla toplum önünde tartışarak yaparsınız. Çünkü tazminat moral bir kategoridir ve sadece parayla ölçülmez!

  HRANT'IN ÖNERDİĞİ GİBİ..

  Tazminattan ne anlamalıyız?
  Özür dilemek, Anadolu'daki Ermeni izlerini açığa çıkarmak, vatandaşlık hakkı vermek, Ermenistan'a sosyal yardım yapmak, Trabzon Limanı'nı ihracata açmak gibi pek çok şey yapılabilir. Hrant'ın önerdiği gibi, sorun, Ermenistan'la Türkiye'nin AB'ye ortak girmesi sürecinde de ele alınabilir.


  Görüş Bildir