Petrol
79.5
-3.85%
Euro
19.5023
-0.05%
Dolar
18.6311
-0.02%
Altın
1.061
0.00%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.838
0.05%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Atatürk'ten Suudilere rest: Tek bir taşına dokunursanız..

  Atatürk, HZ. Muhammed'in mezarını yıkmak isteyen Suudilere öyle bir telgraf çekti ki...
  • 23.06.2012 - 09:55
  Atatürk'ten Suudilere rest: Tek bir taşına dokunursanız..

  Atatürk ten Suudilere rest: Tek bir taşına dokunursanız.. #1

  Vatan Gazetesi'nden Mert İnan'ın haberine göre: CHP'nin ilahiyatçı milletvekili İhsan Özkes, muhafazakâr camiadan belli bir kesimin zaman zaman 'din karşıtı' diye göstermeye çalıştığı Atatürk'ün din ile ilişkisini yazdı. CHP tarafından basılan kitapta birbirinden ilginç anekdotlar var...

  ATATÜRK, CHP VE DİN

  CHP'nin İmam Hatip kökenli İstanbul Milletvekili, eski Müftü İhsan Özkes, "Atatürk, CHP ve Din" isimli ilginç bir kitap yayımladı. Milletvekilliği öncesi uzun yıllar müftülük yapan Özkes, 66 sayfalık kitabını Meclis'teki CHP'li milletvekillerine dağıttığını söyledi. Özkes kitabından din üzerinden Atatürk ve CHP'ye yöneltilen eleştirilere karşı, Mustafa Kemal'in İslam'a olan katkıları anlatılırken, bilinmeyen ayrıntılara da yer veriliyor:

  ATATÜRK'ÜN YAPTIRDIĞI CAMİ

  "Atatürk, Erzurum Kongresi'nden ölümüne kadar her zaman yanında ve hizmetinde olan Mihalıççıklı emir çavuşu Ali Metin aracılığıyla 5 bin lira gönderip, Yunanlılar'ın işgali sırasında yakıp yıktıkları ve imkanları olmadığı için Mihalıççıklılar'ın yaptıramadığı kasabanın tek camisini yeniden yaptırmıştır. Atatürk'ün tüm masraflarını bizzat karşılayarak yaptırdığı bu cami, bugün Mihalıççık'tadır ve Aşşağı Cami veya Mihalıççık Atatürk Camii olarak bilinmektedir. Diğer taraftan '18 Mart 1933' tarihli bir kanuna göre de Eskişehir'deki üç şerefeli caminin sıva tamirinin yapılması kararlaştırılmıştır. 1922 yılında ise Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında konuşan Mustafa Kemal, Yunan çekilişi sırasında birkaç bin caminin yakılıp yıkıldığını belirtmiş ve 'Bu camileri yenilemek görevimizdir.' demiştir."

  ATATÜRK'ÜN DİNSİZ OLDUĞU YAYILMALI

  'Alman asıllı Ortadoğu uzmanı Kurt Ziemke, 1930 yılında 'Die Neu Türkei' (Yeni Türkiye) adında bir kitap yayımlamıştır. Bu kitapta Almanya'nın Türkiye'ye yönelik uygulaması gereken politika ve stratejisini anlatılmaktadır. Bu strateji ve politikalar: 'İngilizler Musul'da hedeflerine ulaşmak için bir yandan Türkiye'deki ayrılıkçı hareketlere destek verirken bir yandan Kemalist akımın yayılmasını engelleyecek önlemlere başvurmuşlardır. Yapılmasını gereken Kemalist Cumhuriyetin hem din düşmanı, hem de Kürt düşmanı olduğu temasını ortaya atıp işlemektir.'

  ATATÜRK MİNBERDE HUTBE OKUDU

  Atatürk'ün 7 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir'in Zagnos Paia Camii'nde okuduğu hutbe'ye yer veriliyor: "Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. (...) Dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakikate tevâfuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-i ilâhiyye beyninde tezad olması icab ederdi."

  ATATÜRK'E LİBYALI ŞEYH DESTEĞİ

  "Libyalı Şeyh Ahmet Sünusilerin şeyhi olduğu 'Sünusiye tarikatı; aktivizmi ve sofizmi savunan, Batılı güçlerin istilasına karşı çıkan 'antiemperyalist' bir çizgiye sahiptir. Sünusiler, 1911'de İtalya'nın Trablusgarp'ı (Libya) işgal etmesi üzerine, oradaki Osmanlı ordusunda İtalyanlara karşı savaşmışlardır. Libyalı Şeyh Ahmet Sünusi Anadolu'ya gelip Kurtuluş Savaşı'na katılmış, Atatürk'ün yanında yer almıştır."

  HZ. MUHAMMED'İN KABRİNİ YIKMAK İSTEYEN SUUDİLERE MEZAR RESTİ

  Özkes kitabında muhafazakâr kimliğiyle bilinen Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş tarafından yapılan bir tespite de yer veriliyor ve Atatürk'ün Hz.Muhammed'in mezarını yıkmak isteyen Suudiler'e karşı telgraf çektiği şöyle anlatılıyor: "Suudiler 1926 yılında sınırları içinde tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk, sıranın Hz.Muhammed'in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, 'Eğer tek bir taşına bile dokunarsanız ordumu aşağı gönderirim' demiştir. Bunun üzerine Suudiler Hz.Muhammed'in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi. Atatürk'ü din ve İslam dışı göstermek isteyenlerin rahatsız olacağı bu tür belgeler kasıtlı olarak yok edilmektedir."


  Görüş Bildir